2021’de Öne Çıkması Düşünülen Teknolojiler

Teknoloji uzmanlarının öngörülerine göre,  2021 yılında teknolojide diğer yıllara nazaran daha hızlı ve büyük değişiklikler göreceğiz ki bizim de öngörümüz bu yönde. Sağlık, eğitim, üretim, eğlence, iletişim en çok gelişecek alanlardan olacak.

Teknolojide güzel gelişmeler yaşadığımız 2020 yılını geride bırakırken, Covid-19 dönemi ihtiyaçlarımızı ve tüketim alışkanlıklarımızı tekrar yapılandırarak “teknolojiyi” dünyanın odak noktası haline getirdi. Bu zaman diliminde şekillenen bazı gelişmelerin 2021 de başını alıp gitmesi bekleniyor. Bakalım 2021 için uzmanların ön görüleri ne yönde?

Yapay Zeka / Akıllı Asistanlar

Yapay Zeka teknolojileri, günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda.  Her büyük şirket ve kuruluş, yapay zeka kullanarak müşteri deneyimini iyileştirmeye ve iş eylemlerini modernleştirmeye odaklanıyor ve bu durum 2021’de adeta uçacak. Siri, Google Asistan ve Alexa’nın bile yeteneklerinin çok ötesinde teknolojiler göreceğiz gibi.

Robot Asistanlar Yaygınlaşacak

Dünyanın farklı bölgelerinde robot hastabakıcılar, güvenlik görevlileri, hostesler ve garsonlar kullanılıyor. 2021 yılında ise bu teknoloji artık özel hayatımıza ve evlere giriş yapacak.

Özellikle akıllı evlerde kullanılacak olan bu robot asistanlar, gelecek 10 yılda gündelik hayattaki birçok işi kolaylaştıracak.

Akıllı Asistanlar Otomobilde

Siri ve Google Asistan gibi sesli komutla çalışan akıllı asistan teknolojisi 2021’de yaygınlaşmaya devam edecek.

Otomobil üreticileri, yeni modelleri akıllı asistanlarla donatmaya başladı bile.

Dijital Görünmezlik

2021’de dijital teknoloji özel hayatlarımıza kadar girecek ve kendine her yerde kullanım alanı bulacak. Önemli verilerimiz , işimiz, evimiz ister istemez güvenliğimizi sorgulatacak. Bu da mahremiyetleri destekleyen gelişmelerin yaşanmasına sebep olacak.

Bugün internet kullanırken kişisel bilgilerimizin ne kadar değerli olduğunu  biliyoruz. İnsanlar, kişisel verilerini yönetmeye ve güvence altına almaya gün geçtikçe daha da çok önem vermeye başladı. Öte yandan, hükümetler de şirketlerin yerine getirmeleri zorunlu olan bazı katı kurallar uyguluyorlar.

Şeffaflık ve izlenebilirlik, insanların dijital mahremiyetlerini desteklemek için çok önemli bir unsur ve önümüzdeki yıl bu konuda daha büyük gelişmeler göreceğiz.

Bilgi İşlem Gizliliği

Özellikle iletişim ve veri gizliliğine değinirken, dijital dönüşüm için siber güvenliği desteklemeye yönelik bir başka yaklaşım da bilgi işlem gizliliğidir.

Bilgi işlem gizliliği fikri, yalnızca verileri değil tüm bilgi işlem sürecini şifrelemek ve hassas bilgiler etrafında, ek güvenlik katmanları oluşturmaktır.

 2021 ve sonrasında, bilgi işlem gizliliğinin ana akıma kaydığını görmeye başlayacağız.

Sanal Gerçeklik

VR ve AR, 2021’deki en önemli teknoloji trendleri olacak. VR, bir kişiyi sanal bir ortama sokarken, AR, kullanıcı ortamını zenginleştiriyor.

Hem Sanal Gerçeklik hem de Artırılmış Gerçeklik eğitim, rehabilitasyon, eğlence, eğitim ve pazarlamada çok büyük bir potansiyele sahip.

Sanal Gerçeklik başlangıçta sadece oyun ve eğlence amacıyla kullanılıyordu. Şimdi ise Covid-19 ile birlikte eğitim için de kullanılmaya başlandı. Samsung, Oculus ve Google halihazırda Sanal Gerçeklik pazarında önemli çalışmalar sürdürüyorlar.

 

Akıllı Sinema / Dizi / Film ve Eğlence Sektörü

Giyilebilir Sanal Sinema, tüketicileri geleneksel sinemadan tamamen uzaklaştıracak bir ürün. WiFi’ye bağlanabilen giyilebilir sanal sinemalar hayal edin mesela.

Giyilebilir Sanal Sinema, 2D veya 3D içeriği erişilebilir tutmak için 32 GB dahili depolama alanına sahip olacak ve ayrıca streaming platformlarından da yararlanabilmeniz için WiFi’ye bağlanabiliyor olacak.

2019 yılında piyasaya sürülen Black Mirror: Bandersnatch seyirciye sunduğu tercihlerle büyük ilgi toplamıştı. 2021’de izleyiciyi hikâyenin gelişimine dahil edecek akıllı dizi ve filmlerin sayısı artacağını duyurdu.

Covid-19 ile birlikte sosyal alanların yasaklandığı zamanlardan sonra eğlence daha da hızlı bir şekilde evlerimize girmeye başladı. Bu gelecek teknolojiler bırakın bunları aratmayı, tarihe karıştıracak gibi…

Robot Evcil Hayvanlar 

Ha çıktı ha çıkacak herkesin bir robotu olacak söylemi sonunda gerçeğe dönüşüyor.

Örneğin, Petoi Bittle adındaki ve avuç içi boyutlarındaki bir robot köpek, kullanıcılara bir evcil hayvanla eğlenceli ve eğitici bir deneyim vadediyor.

Robot köpeğin, kolayca hareket etmesine yardımcı olan yaylı ayakları var. Kullanıcılar, köpeklerini isterlerse programlayarak eğitebiliyor ve bu da onları kodlama ve STEM eğitimi konusunda da geliştiriyor.

Boston Dynamics gibi gelişkin robot teknolojileri üreten Çinli bir firmanın geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni bir robot köpek, Çevresini tanıyabilen, orta ölçekli yükleri taşıyabilen bir robot köpek. Ayrıca  Boston Dynamics’in tanıttığı Spot adlı robot köpek modeline kıyasla çok daha uygun bir fiyata sahip.

Sentetik Et

Imposible Foods firması tarafından et üretim süreçlerinin çevreye verdiği zarar ve et tüketiminin bizler üstünde yarattığı olumsuz sağlık koşullarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir girişim olarak ortaya çıkan sentetik etler; tamamen bitki kökenli besinlerden elde ediliyor ve et tadını aratmıyor.

Geçtiğimiz sene Burger King, Amerika’da ki bazı şubelerinde The Impossible Burger adıyla sentetik etten yapılmış burgerleri menüsüne ekledi bile. Kısaca veganlar için adana kebap artık hayal olmayacak.

Dronlar ile Teslimat ve Postacı Dronlar

Zaten var olan Drone ile teslimat daha da yaygınlaşacak.

İlk olarak sadece ABD’de başlayacak olan drone ile teslimat teknolojisini Amazon’un öncülük ettiği bir gelişme olarak tanıdık. Aslında ilk olarak 2016’da denenen bu teknolojinin yaygın hale gelmesi için daha çok çaba gerekiyor gibi. Özellikle Amerika’da drone gibi insansız hava araçlarının uçuş izinlerinin alınması son derece zor olması gibi. 

Amazon’dan Fransız Posta İdaresine kadar çeşitli kuruluşlar tarafından çoktan kullanıma sokulan postacı dronelar, yakın mesafeler arasında küçük ve orta ölçekli kargoların taşınmasına yardım ediyor.

Ülkemizde de milli mühendislerin çalışmalarıyla üretilen yerli dronlar aracılığıyla Ptt, yakın zamanda postacı dronların kullanımına geçmeyi düşündüğünü belirtti.

Akıllı Tarım Robotları ve Akıllı Enerji Sistemleri

Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen yapay zeka ile donatılmış Vegebot’lar tarım alanında çığır açmaya hazırlanıyor.

Bu robotlar tarladaki ürünlerin ne zaman hasat edilmeye hazır olduğunu belirlemek için karmaşık bir sistem kullanıyor. Robotlar herhangi bir müdahaleye gerek olmadan mahsulü hasat etmek için bir kesme sistemi de kullanıyor. 2021’de daha çok denemeye tabi tutulacak bu teknolojiyi yakın gelecekte tarlalarda bolca görebiliriz.

Akıllı Tarım Robotları

Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen Vegebot’lar yapay zeka ile donatılmış. Bu robotlar tarladaki ürünlerin ne zaman hasat edilmeye hazır olduğunu belirlemek için karmaşık bir sistem kullanıyor. Robotlar herhangi bir müdahaleye gerek olmadan mahsulü hasat etmek için bir kesme sistemi de kullanıyor. 2021’de daha çok denemeye tabi tutulacak bu teknolojiyi yakın gelecekte tarlalarda bolca görebiliriz.

Enerji Üretmenin Akıllı Yolları

İyi ve kötü duygularınızın enerjiye dönüştürülebileceği bir teknoloji hayal edin. Romanya’da bir antropoloji öğrencisi, 2049 yılında enerji yaratma teknolojisinin nasıl var olabileceğine dair hayaller kurdu. Ortaya da kısa metrajlı zihin açıcı bir film çıktı: Sparks . Dilerseniz internetten bulup  izleyebilirsiniz.

Katlanabilir Telefon Dönemi

Akıllı telefon teknolojisinin en yeni üyesi katlanabilen telefonlar uzun süredir gündemde olan bir teknoloji. Bu teknoloji bir süredir kullanılıyor ancak yeni üretici firmaların bu tip telefonlara üretecek olmaları dolayısıyla 2021’de katlanabilen akıllı telefonların popülerliği artacak.

Samsung tarafından Galaxy Fold adıyla 2019 sonunda tanıtılan katlanabilen telefon modeli, yüksek fiyatıyla şimdilik çok geniş bir kitleye hitap etmese de Huawei ve Xiaomi gibi popüler akıllı telefon üreticilerinin oyuna girmesiyle, 2021’de katlanabilen akıllı telefonların popülerliği artacağa benziyor.

 

Sınırsız Depolama Alanı

Dijital dönüşümün getirdiği önemli sorunlardan biri depolama alanı. 2021 yılında kullanıcılara ücretsiz ve sınırsız depolama alanlarının sağlanması bekleniyor. Bu durum mevcut dosyaları, fotoğrafları ve videoları silme sorununu ortadan kaldıracak. Çünkü artık daha fazla dijital olacağız ve bunun için bir alana ihtiyacımız var.

İnsan Vücuduna Takılacak Çipler

İnsan vücuduna takılacak çipler yılların ünlü bilim kurgu hikayesiyken, ilk defa 2016 yılında İsveçli bir firma deri altı çiplerini ofis çalışanlarına yerleştirdi.

Çiplerin insan vücudunda kullanımı sürecinin hızlandırılacağı ile alakalı senaryolar ise yeni tip Corona virüsün dünya çapında yayılmasıyla hasta takibini kolaylaştırmak adına yeniden ortaya çıktı.

Geçtiğimiz sene Elon Musk’ın kurduğu Neuralink firması bir süredir beyin bilgisayar bağlantısı üzerinde çalıştıklarını ve bu sistemi kısa süre içerisinde daha çok insan üstünde denemek istediklerini duyurmuştu. 

CDP (Customer Data Platform)

Dijital dönüşüm için, müşteri deneyimi oldukça önemli hale geldi ve son günlerde Müşteri Veri Platformlarında (CDP) büyük bir artış görüldü.

CDP’ler; mevcut tüm kaynaklardan veri toplayarak, düzenleyerek, etiketleyerek ve dijital dönüşüm için kullanılabilir hale getirerek bu sorunu çözmeye yardımcı olur.

Adobe, SAP, Oracle, Treasure Data ve Microsoft gibi şirketler, piyasaya güçlü yeni CDP’ler sağlamak için büyük yatırımlar yapıyorlar.

Veriler katlanarak büyüyor ve bundan sonra da durması mümkün değil. Bu yüzden, Müşteri Veri Platformunun yükselişi 2021’de ve sonraki yıllarda artacak gibi görünüyor.

Hibrit Bulut ile Kurumsal Mimari

İşletmeler, dijital dönüşüm uygulamaları için giderek daha fazla hibrit bulut altyapısına doğru ilerliyor.

Hibrit bulut, pandemi süreci yaşanmasa da 2021 yılının dijital dönüşüm trendleri arasında gösteriliyordu. Ancak, yine de Koronavirüs gibi pandemilerin neden olduğu ve olabileceği ani kesintiler için, olabildiğince çevik ve uyarlanabilir bir bulut altyapısına sahip olmanın değerini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl AWS, Azure, Google, IBM ve Oracle gibi büyük genel bulut sağlayıcıları, hibritte büyük yatırımlara imza attı. Ayrıca Dell (VMware) ve Cisco gibi OEM’lerin, şirket içi veri merkezleri ve bulut arasında daha basit bağlantı sağlayan araçlar için yatırımlarını artırdığı biliniyor.

 

Uzaktan Çalışma Yaygınlaşacak

Covid-19 öncesinde evden çalışma, işverenlerin çok da tercih etmediği bir çalışma modeliydi. Ancak, pandemi sürecinin getirdiği zorunluluklardan biri haline geldi. 2021 yılında dijital uygulamaların desteğiyle ofis ve insan kaynakları maliyetlerini düşüren uzaktan çalışma sistemi daha da yaygınlaşacak.

 

New Bilişim Teknolojileri olarak teknoloji bizim işimiz. Kurumunuz ile sizler de  teknolojik gelişmelerin çığır açacağı ve bunu kullanabilenlerin ayakta kalabileceği Akıllı Dünyada yer almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. New Bilişim Teknolojileri’ne   0 212 854 00 54 numaralı telefondan veya internet sitesinden  7/24 ulaşabilirsiniz.

New Bilişim Teknolojileri olarak bizler de Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve Maske takıp sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Lütfen sizlerde kendinizin ve Dünyamızın  sağlığı için üzerinize düşeni yapın.

 

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?