Coronavirus’le Mücadelede Dünya Teknolojiden Nasıl Faydalanıyor?

Coronavirüs: Dünya Teknolojik olarak neler yapıyor?

Bu yazımızda, dijital teknoloji ve akıllı cep telefonları kullanılarak Coronavirüs ile nasıl mücadele ediliyor? Ne gibi teknolojiler üretiliyor? Nasıl gelişmeler kaydediliyor ve Dünya en çok hangi yöntemleri kullanıyor? Bunları sizin için derledik.

Coronavirüs salgınıyla mücadelede bazı ülkeler, yazılımlarla dijital teknolojinin sağladığı izleme yöntemlerini kullanarak halkın hareketlerini, adımlarını izleyerek Covid-19 haritası çıkarırken, bazıları cep telefonu uygulamaları şeklinde faydalanıyor.

Karantinada olanlar için kapalı devre kamera sistemleri kullananlar, dronlar ile müdahalede bulunanlar, veri merkezlerinde veri toplayanlar, yüz tanıma teknolojisi kullananlar da var. Ayrıca elektronik bileklikler de takip sistemi olarak bunların arasında yerini alıyor.

Genel olarak duruma baktığımızda ise, ortaya çıkan bu teknolojiler ve kullanılan uygulamalardaki en kritik konu, kamu sağlığını korurken bireylerin de kişisel bilgilerinin kontrolünün ele geçirilebilir olması ve hükümetlerin halk üzerinde ‘güçlü takip ve gözetleme‘ sistemi oluşturması. Bu da komplo teorisyenlerini destekler nitelikte senaryolar akla getirmiyor değil…

 

Avrupa da Covid-19 için Teknolojik Olarak Neler Oluyor?

Belçika, İngiltere, İspanya ve İtalya‘da bazı kentlerde karantina, tecrit tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek için dronelar kullanılıyor. Fransa da Mart sonu itibariyle dronalarla test gözetim faaliyetlerine başladı.

 

Avrupa Komisyonu salgının Avrupa Birliği ülkelerinde yayılmasını önlemek için ‘cep telefonu şebekelerinden elde edilecek verilerinin merkezi bir tabanda toplanmasını‘ istediğini açıkladı.

 

İnsanların teknolojik araçlarla takip edilmesini destekleyen kurumlardan biri Oxford Üniversitesi veri enstitüsü Big Data Institute. Enstitüde görevli Prof Christophe Fraser, blog yazısında bazı Asya ülkelerinde kullanılan cep telefonlarıyla izleme yöntemlerinin Avrupa hükümetlerinde de geçerli olması gerektiğini savundu.

 

Rusya Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanacak

Moskova yönetiminin yüz tanıma teknolojisi uygulaması bu yılın başında gizliliği ve özel hayatı ihlal nedeniyle eleştirilmişti ama şimdi ülkede virüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için kimleri tarafından kabul edilebilir bir yöntem olarak görülüyor.


Mart ortasında Moskova polisi, karantina ve izolasyon tedbirlerine uymayan 200 kişiyi yüz tanıma teknolojisiyle tespit ettiklerini ve ceza kestiklerini duyurdu.


CNN’nin haberine göre bu teknoloji yerleştirilen 170 bin kameralı sistem sayesinde uygulanabiliyor. Rus basınının aktardığına göre ceza kesilen kişiler dışarıya adım attıktan 30 saniye sonra bu sistemle tespit edildi.

 

Bahreyn, Covid-19 Hastalarını Elektronik Bilekliklerle Takip Edecek


Bahreyn, devreye aldığı yeni hizmetle birlikte Coronavirüs salgınından etkilenen hastaları elektronik bileklikler aracılığıyla takip edeceğini açıkladı.Bahreyn Sağlık Bakanlığı, geliştirdiği uygulama ile bağlantılı olarak çalışan elektronik bileklikleri kullanıma sundu.

 

Bahreyn, 31 Mart tarihinde “BeAware” adını verdiği ve Covid-19 odaklı olarak geliştirdiği mobil uygulamasını yayına almıştı.

 

Information & eGovernment Authority (iGA) tarafından geliştirilen bu mobil uygulamanın kullanımı zorunlu ve kurallar dışına çıkarılan vatandaşları da oldukça caydırıcı para cezaları bekliyor.

Aktif bir hasta ile teması bulunan ve karantina alınan herkes, kendisini izole etmek ve uygulamayı kullanmak zorunda. Böylece uygulama üzerinden hem hastaların takibi hem de risk taşıyan potansiyel hastaların kendisi izole etmesi sağlanıyor. Bu kullanıcılar dışında kendilerini izole etmek isteyen vatandaşlar da uygulamaya kayıt gerçekleştirebiliyor.

 

Çin ve Güney Kore Kapalı Devre Kameralar Tercih ediyor


Güney Kore hükümeti, kredi kartı işlemleri, akıllı telefonların konum verileri ve kapalı devre kamera sistemlerini kullanıyor. Sonuç olarak da bireylerin potansiyel Covid-19 hastalarıyla yakın temasta bulunup bulunmadıkları inceleniyor.


Güney Kore, 26 Mart itibariyle de salgının ilerleyip ilerlemediğini anlamak için hastalar üzerinden gerçek zamanlı veri toplanabilecek yeni bir sistemi devreye soktu.

 

Ülkenin Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı ile Bilim Bakanlığı’nın 2018’den bu yana geliştirdiği ‘Smart City Data Hub’ (Akıllı Şehir Veri Merkezi) olarak adlandırılan bu sistemle, epidemiyoloji uzmanları tek bir veri tabanı üzerinden Coronavirüs vakalarıyla ilgili bilgi talebinde bulunabiliyor.


CNBC’nin haberine göre Çin hükümeti 14 gün karantinaya alınanların, evlerinden çıkmadıklarından emin olmak için kapılarının önüne kapalı devre kamera sistemleri yerleştirdi.


Ayrıca Çin‘de İnsansız hava araçlarıyla (drone) halka “Maskelerinizi takın” çağrısı yapılıyor.


Çin‘de ayrıca cep telefonlarına indirilen uygulamadaki barkodla, bireylerin sağlık durumları da takibe alınıyor. Bilgiler, merkezi veri tabanına kaydediliyor.


Uygulamada üç renk var: Yeşil, sarı ve kırmızı. Bu renkler bireyin nasıl davranmaları gerektiğini belirlemek için kullanılıyor.
* Yeşil: Serbest dolaşım
* Sarı: Yalnızca mahalli dolaşım
* Kırmızı: Karantina


Çin’deki uygulama verileri üç yoldan topluyor: Telefonlar arasındaki mesafeyi algılama, GPS ile konum belirleme, QR koduyla şebekeye ihtiyaç duymadan yer altındakiler dahil binalara, mekanlara girip çıkarken tarama.


Çin hükümeti teknoloji devleri Tencent, WeChat, Alipay ve Alibaba’nın da yardımlarını alıyor.


Sohbet uygulamaları WeChat ve Alipay‘de kullanıcılar nüfuz cüzdanlarının numaları ve nerelere seyahat ettikeri bilgilerini girebiliyor ve böylece kendilerine de barkod sisteminden risk durumlarına göre renkler veriliyor.

 

İsrail Cep Telefonu Uygulaması İle Kontrol Sağlamaya Çalışıyor


İsral‘de de 22 Mart’tan itibaren Covid-19 hastalarının ziyaret ettikleri bölgelerin takip edilebilmesi için açık kaynaklardan faydalanan bir uygulama başlattı.

 

İbranice adı ‘HaMagen‘ olan ‘Zırh‘ anlamına gelen cep telefonu uygulaması kullanıcılara, yollarının Coronavirüs hastası biriyle kesiştiği an bildiri gönderiyor.

 


Uygulama konum verisini kullanıcının telefonundan alıyor ve Sağlık Bakanlığı’nın sunucularındaki bilgilerle karşılaştırıyor. Bakanlıkta da Covid-19 tanısı konan hastaların geçmişte bulundukları konumlara dair bilgiler bulunuyor. Eğer karşılaştırma sonunda veriler eşleşirse, kullanıcıya bir form doldurarak durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirmeleri seçeneği sunuluyor.


İsrail Sağlık Bakanlığı uygulamanın tamamen gönüllülük temelinde kullanıldığını, uygulamadaki bilgilerin güvenli olduğunu ve başka amaçla kullanılmayacağını ifade etti.


Eğer uygulama kullanıcının virüs bulaşan biriyle temas ettiğine dair bir bilgiye ulaşamazsa, “Coronavirüs hastasıyla kesişen nokta yok” uyarısı yapıyor.

 

Hong Kong’ta Akıllı Telefonlara Bağlanan Bileklikler Kullanılıyor


Hong Kong‘da bazıları akıllı cep telefonlarına bağlanabilen bileklikler kullanıyor. Bu bileklikler hareketleri takip ederek karantinadan çıkanları yetkililere bildiriyor.


Hükümet, bilekliklerin bireylerin tüm konumlarını tespit etmediğini, yalnızca evden çıkıp çıkmadıkları bilgisinin paylaşıldığını söylüyor.


Bileklik kırıldığında veya akıllı cep telefonuyla bağlantısı kesildiğinde veya çıkarıldığında bireyin coğrafi konumuyla ilgili Sağlık ve Emniyet Birimi’ne uyarı gidiyor.


Ama Hong Kong enfeksiyon kapanların isimlerini açıklamıyor, sağlık yetkilileri yalnızca bireyin yaşını, cinsiyetini, sokak adresini, tıbbi semptomlarını duyuyor. Çoğu zaman da bireyin çalıştığı yerin tam adresini. Böylece bölge halkı enfeksiyon kapan bir bireyle temasta olup olmadıklarını tahlil edebiliyor.

 


Singapur’da da Cep Telefonu Uygulaması Tercih Ediliyor


Singapur hükümeti bireylerin izlenebilmesi için 20 Mart’tan bu yana ‘TraceTogether‘ adlı bir uygulama kullanıyor. Potansiyel Covid-19 hastalarının başkalarıyla temas halinde olup olmadıklarını belirleyebilmek için cep telefonlarındaki Bluetooth sinyalleri devreye sokuluyor.


Kullanıcının telefonundaki veriler 21 gün boyunca sistemde kayıtlı kalabiliyor ama bu veriler konum bilgilerini içermiyor ve kullanıcının telefon rehberine ulaşmıyor.


Halka uygulamayı indirme zorunluluğu getirilmedi ama sistemin duyurulmasından bu yana en az 500 bin kişi bu uygulamayı cep telefonlarına indirdi.ABD Hükümeti, Facebook Ve Google İle Görüşüyor

ABD hükümeti, Coronavirus salgını süresince insanların birbirlerini güvenli mesafelerde tutup tutmadıklarını izlemek için Facebook ve Google ile konum bilgileri konusunda görüşmeye başladı. Bu görüşmelerde Facebook ve Google’a ek olarak araştırma yapan birçok sağlık kuruluşu da yer alıyor. Eğer bu çalışma gerçekleştirilirse, aynı zamanda salgının yayılımı da haritalandırılabilecek.

 

Google, halihazırda Covid-19 ile mücadelede konum bilgilerinin nasıl yararlı olabileceği konusunda çalışıyor. Şirket yaptığı açıklamada “Google Haritalar’da tıpkı trafik modellerini gösterdiğimiz gibi sosyal mesafenin etkisini belirlemesinde de yardımcı olabiliriz. Bu çalışma katı gizlilik protokollerimize uyar ve herhangi bir bireyin konumu, hareketi veya kişileri hakkında veri paylaşımını içermez. Çalışma tamamlandığında daha detaylı bilgi vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

İskoçya Sosyal Robotları Geliştiriyor


İskoçya’nın Edinburg şehrindeki Heriot-Watt Üniversitesi’nde dört yıl önce başlayan bir projeyle yaşlı insanlara yardımcı olabilmesi için robotlar geliştiriliyordu. Covid-19 salgınından sonra ise, geliştiricileri bu tarz robotların pandemilerde kullanılabileceğini fark etti.


Yaşlıların fiziki anlamda bakımı için çalışan ve psikolojik sağlıkları için onlarla sohbet edebilen bu robotların yetenekleri bunlardan ibaret değil. Hastanedeki herhangi bir mekana girdiğinde, görsel yapay zeka uygulamaları sayesinde etraftaki insanların endişeli mi, hasta mı, öksürüyor mu gibi soruların cevaplarını bulabilen bu robot doktorlar, hızlı tanı için önemli rol oynayabilir. Böylelikle gerçek sağlık çalışanları hastalardan bir nebze uzaklaştırılarak korunabilir.

 


Pekin’de Caddeleri Otonom Araçlar Dezenfekte Edebiliyor


Pekin merkezli Neolix şirketi tarafından üretilen kamyonetler, Coronavirus’un en çok etkilediği bölgelerde ihtiyaç sahiplerine tıbbı malzemeleri sürücüz bir şekilde götürmeyi başardı.

Aynı zamanda sağlık çalışanlarına yiyecek ve içecek teslimatı da sağlayan bu robotlar, GPS ve görüntüleme sistemini kullanarak bazı eklentiler yapıldığında caddeleri dezenfekte etmek için de kullanılabiliyor.

 


Ülkemizde neler yapılıyor?


Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da, Corona virüs hastalarının takibini sağlayacakları bir mobil uygulama geliştirdiklerini açıklamıştı. Ülkemizde kullanılacak uygulamanın da önümüzdeki birkaç günde uygulama marketlerinde yerini alacağını tahmin ediliyor.

 

New Bilişim Teknolojileri olarak bizlerde Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve “Evde Kal” çağrısına elimizden geldiğince uyuyoruz. Sizlerde Dünya ve sağlığınız için evde kalın.

New Bilişim Teknolojileri olarak bize her zaman  0 212 854 00 54 telefon numaramızdan ulaşabilir, www.new.com.tr üzerinden mail atabilirsiniz.

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?