COVID-19 “Dijital Hayat ve Teknoloji Entegrasyonu”

Uzmanlardan çağrı: Evde kalanlar, felaketi önleyecek!

Coronavirus ile Dünya’ya yapılan en büyük çağrı “Evlerinizde Kalın”.


Dünyanın dört bir yanına yayılan Coronavirus‘ün neden olduğu Covid-19’un tedavisi için ilaç veya virüsün yayılmasının önlenmesi için aşı geliştirilemedi. Şimdilik tek çare yayılmasını önleyebilmek.

Devletler, Coronavirus‘ün yayılmasını engellemek için olağanüstü önlemler alırken, insanların da sosyal hayatlarını sınırlandırmak dışında başka seçenekleri kalmadı. Evlerinde kalmaya alışık olmayan, sosyal hayata adapte olmuş milyonlarca insan bunun için oldukça endişeli.

 

Türk Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Ömer Böke, yaşlıların dışarı çıkma ısrarı kadar diğer yaş gruplarında olup da Coronavirus‘ü ciddiye almayanların da “sağlıklı bir tutum sergilemediğini” söylüyor. Böke, “Evde kalmak stresli bir durum olsa da, herkesin bu stresle baş etme sorumluluğu var. –Bize bir şey olmaz- diyenler, salgın durumunu kabullenemeyenler. Panik yapanlar da, stresi artıranlar. Salgını atlatmak isteyen herkesin evde kalmaya katlanmayı öğrenmesi gerekir” diyor.

 

 

Dijitalleşme Başladı !

Bir çoğumuz evimizi ofise dönüştürdü. Koltuk, yatak, mutfak, kitaplar, diziler ve bilgisayar arasında mekik dokurken, Dünya’da insanlar arası fiziksel bağlantıyı kesen Coronavirus, bizleri dijital dünyaya bir adım daha yakınlaştırdı.

Günlük görüntülü konuşma seansları, uzaktan konferans, sosyal uygulamalar hayatımıza daha çok dahil oldu. Buna alıştıktan sonra hayatımıza dahil olacak en önemli şey Dijital Para olacak gibi…


Gelin Coronavirus bizi nasıl dijitalleştiriyor? bir göz atalım.

Online Alışverişler ve Temassız Teslimatlar Hızla Artıyor

Şu anda birçok mağaza fiziksel olarak kapanmış durumda ve sadece online olarak hizmet veriyor. Süpermarket zincirlerinin online platformları üzerinden yapılan satışları artmış durumda ve gün geçtikçe araya yenileri ekleniyor.


Alışveriş alışkanlıklarına gelince; kullanıcılar yüzde 25 daha fazla online alışveriş yapıyorlar. Özellikle 23-38 yaş grubu online alışverişi yüzde 39 oranla en fazla yapan kesim. 40-54 yaş arası kesim de yüzde 29 oranla ikinci sırada geliyor.

Hatta ülkemizde, Yemeksepeti’nde ve Banabi’de temassız teslimat uygulaması başlatıldı. Buna göre kişiler online ödemesini gerçekleştirdikleri ürünlerin kapıya bırakılmasını talep edebiliyorlar.

 


Evde Sıkılanlar Mobil Oyunlar İle Vakit Geçirmeye Başladı

Dünya genelinde evden çalışma ve sosyal uzaklaşma kapsamında oyun oynama ve müzik dinleme sürelerinin de arttığı gözlemleniyor. Aynı şekilde yapılan araştırmalara göre kullanıcılar yüzde 21 daha fazla oyun içi reklam izliyorlar.

OnDevice’nin yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların mobil oyun oynarken günlük streslerden uzaklaşması ve keyifli vakit geçirmesi de, özellikle bu dönemde oyunlarda geçirilen vaktin artışını destekliyor.

 


İnternet Üzerinden Dinlenen Müzik İle Huzur Bulmaya Çalışıyoruz

Evde yapılan aktivitelerin bir çoğuna müzik eşlik ediyor.


Türkiye’de Spotify özelinde incelendiğinde 1 Mart itibariyle evden çalışan kişi sayısının Türkiye’de de artmasıyla günlük aktif kullanıcı sayıları yüzde 3 artış gösterdi. Şubat ayına oranla, Mart ayında Spotify aktif dinlenme oranlarının da yüzde 6 arttığı görüldü.

 


Dijital Eğlence, Dizi ve Film Platformlarının Kullanımında Ciddi Artış


Coronavirus salgını nedeniyle, Dünya genelinde milyonlarca insan kendilerini toplumdan izole etmiş ve evlerine kapanmış durumda. Ama internet, bizlere sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek için yeni yeni fırsatlar da sunuyor.


Google Chrome uzantısı Netflix Party, bir araya gelemeyen insanların filmleri, dizileri ve TV şovlarını internet üzerinden gerçek zamanlı olarak birlikte izlemelerine imkan tanıyor.


Yeni izleyici ihtiyaçları ve alışkanlıklarına yönelik hizmet sunan dizi – film izleme platformları TV anlayışımızı da tamamen dönüştürdü diyebiliriz. Netflix, Amazon Prime, BluTV, PuhuTV, Filmbox Live gibi platformlar eski ve yeni bir çok filmi, diziyi, belgeseli ve eğlence programını mobil cihazlarla istenen her yerde internet aracılığıyla izlemeye olanağı sunduğu için tam da evlere kapandığımız bu günlerde aşırı talep görüyor hatta çok yüklenmelerin oluşturabileceği sorunlara karşı önlemler bile alınmaya başlandı.

 


Drone’lar İle Teslimat Dönemi Başlıyor


Ülkemizde olmasa bile teslimat uçağı, robotlar ve otonom araçlarla ürün teslimatları gerçekleşiyor. Karantina döneminde, Çin’de, teslimat uçaklarının kullanımının bir hayli arttığı bilgisi paylaşılıyor.


Evden Ekip Çalışmasına Olanak Veren Uygulamalar


Muhtemelen tarihin en büyük uzaktan çalışma denemesinin ortasındayız.


İş gücünü virüsün yıkıcı fiziksel ve mental etkilerinden korumak zorunda olan firmalar doğal olarak ilk başta evden çalışmak gibi gelecekte çok daha fazla tercih edilecek ama henüz çalışma kültüründe kendisine ciddi bir yer bulmayı başaramamış yöntemlere yöneliyorlar.

Webrazzi’de yapılan habere göre Slack, Zoom, Dropbox ve Gsuite gibi dijital iletişim kurmamıza ve iş birliği yapmamıza olanak tanıyan araçlar, 20 veya 10 yıl önce mümkün olmayacak şekilde uzaktan çalışmayı mümkün kılıyor.

Üstelik bu araçlar her geçen gün yeni özelliklerle, daha iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor.


Normalde kendi ağı olan şirketler tüm çalışanlarına VPN tahsis etmek durumunda değiller. Ancak evden çalışan kullanıcıların birçok sebeple VPN ağlarını çalıştıkları süre boyunca kullanmaları ve ciddi bir trafik tüketmeleri gerekiyor.


Evden çalışmak için ihtiyaç duyulan tek şey VPN değil. Ciddi bir donanım maliyeti/ihtiyacının yanı sıra birçok ek yazılıma da ihtiyaç duyuluyor. Bunların başında tabi ki iletişim cihaz ya da yazılımları geliyor.


Telekonferans yazılımları çalışanların birbirleriyle ya da müşteriyle iletişimlerini sorunsuz sürdürmeleri için olmazsa olmaz araçlardan birisi.

Slack, Asana, Trello, Time Doctor, Toggle, Click-Up, Basecamp, Jira, Hangouts-Meet, One Drive, Google Drive ve sayamadığımız birçok araç evden çalışma konusunda önemli bir yer bulmaya başladı.

 

Temassız Ödemede Artıyor ve Bu Bizi Dijital Paraya bir adım Daha Yaklaştırıyor


Ödemelerde QR kod kullanımı ve temassız seçenekleri bir hayli artış göstermiş durumda. Bu artışın yüzde 100’den bile fazla olduğunu söylemek mümkün, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi kimse yüzeylere temas etmek istemiyor.


Ve en önemlisi dolaşım oranı ve taşıdığı tehlike ile en çok dikkat çeken şey para… Para artık dijitalleşmeye doğru gidiyor diyebiliriz.

 


3D Baskı Daha Erişilebilir ve Kullanımı Yaygınlaşıyor


Şu anda Coronavirus salgını en çok solunum hastalıkları olanları etkiliyor ve solunum cihazları üretmek normal şartlarda oldukça pahalı. Ancak 3D baskı kullanımının artması, maliyetlerin düşmesine ve insanların medikal cihazlara daha çabuk ulaşmalarına neden oluyor.

 

Sağlık Sektöründe Dijitalleşme ve Otomasyon


Dijital Sağlık sektörü şüphesiz yüksek ivmesini kaybetmeden büyümeye ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.


Üç boyutlu yazıcıda üretilen organlar, tele-cerrahi operasyonlar (ameliyatı yapan kişiyle ameliyat olan kişinin fiziksel olarak farklı ortamlarda bulunması), vücuda yerleştirilen vital-değer-ölçer çipler, medikal nano-robotlar, üst düzey kardiyo-piller vb. bütün bu gelişmelerle ortaya çıkan modern teknoloji Coronavirus ile önemini daha da arttırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dijital sağlık uygulamalarının benimsenmesini hızlandırarak her yerde ve herkes için sağlığı geliştirmek amacıyla, dijital sağlık üzerine dört yıllık bir küresel strateji planı yayınladı bile. “Global Strategy on Digital Health 2020-2024” raporuna göre, bulaşıcı olmayan hastalıkların artması, klinisyen işgücü sıkıntısı ve yaşlanan nüfusun artışı gibi zorlukların üstesinden gelmek için dijital sağlık sistemleri kullanımının benimsenmesi ve uygulamasının artırılması gerekiyor.


Sonuç olarak bu salgın, muhtemelen birçok sektörde ve süreçte teknoloji kullanımı, dijitalleşme ve otomasyona giden yoldaki hızı arttıracak. Belki hayat normale dönecek ama şu anda bizi salgından koruyan birçok teknolojik çözüm alışkanlıklarımız arasında yer edinecek ve bir bakacağız ki bu sürece çoktan alışmışız.

Teknoloji Entegrasyonu herkes için daha çabuk ve zorunlu olarak biz durumu anlayana kadar gerçekleşmiş olacak. Peki bu insanlık için ne kadar iyi? Dünya nereye doğru evriliyor? Hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

 


New Bilişim Teknolojileri olarak bizlerde Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve “Evde Kal” çağrısına elimizden geldiğince uyuyoruz. Sizlerde Dünya için evde kalın, ve birazda düşünüp sorgulayın.

New Bilişim Teknolojileri olarak bize her zaman  0 212 854 00 54 telefon numaramızdan ulaşabilir, www.new.com.tr üzerinden mail atabilirsiniz.

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?