Covid-19 sonrası Blockchain ile “Az Temaslı Hayat” ve Dijital Ödemeler

Temassız olan Dijital Ödemeler online sipariş kanalları ile alışverişin son günlerde popüler olmasıyla büyük önem kazandı.

Virüslerin yayılma riskini azaltacak temassız ödeme yöntemleri düşünüldüğünde; kredi kartları, banka transferleri, elektronik cüzdanlar ve dijital değer transferi yöntemleriyle ünlü olan blok zincir tabanlı kripto para birimleri akla gelmektedir.

Kâğıt paradan sonra en çok kullanılan ödeme yöntemi olan kredi kartlarının da elden ele geçerek ve panel aracılığıyla şifre girilerek kullanılması durumunda malzemeleri gereği en az kağıt paralar kadar virüs yayma potansiyeli olduğu sağlık uzmanları tarafından bildirilmektedir.

Online sipariş kanalları aracılığıyla alışveriş yapmak, web tabanlı güvenli kredi kartı ödeme yöntemlerini seçmek ve siparişin kapımıza kadar gelmesi, pek çok şirketin evden çalışmayı tercih ettiği bugünlerde ülkemizde popüler bir alışveriş yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünya Covid-19 ile uğraşırken Çin’den Dijital Para ve Elektronik Ödeme Sistemi Açıklaması


Dijital Yuan (DCEP) ve Blockchain Hizmet Ağı (BSN)


Çin’de yine yeni bir uygulama hayata giriyor. Devlet kontrolünde bir Blockchain platformunu 25 Nisanda hataya geçiriyor. Şirketlerin, küçük işletmelerin hatta öğrencilerin geliştireceği uygulamalar için devlet bir ağ kuruyor ve bu network üzerinde bu çalışmaları geliştirmeye teşvik ediyor. Bu platform ile büyük bir yenilik ve etkinlik hedefliyor. Dijital iş yapma maliyetini %80 azaltmayı hedefliyor.


Çin Devlet Başkanı Xi JinPing, geçen yıl kasım ayında Batı dünyasında büyük yankı uyandıran bir açıklama yapmıştı ve 5 yıldır üzerine çalıştıkları “Dijital Para ve Elektronik Ödeme Sisteminin” çok yakında faaliyet gireceğini söylemişti.


Xi JinPing, Blockchain sisteminin Çin’in 2035 hedefleri için en uygun platform olduğunu ifade edip “Blockchain’de dünya lideri olmak istiyoruz” diye ekledi.

Bu açıklamalar Ekim- Kasım aylarında Covid-19 krizinden önce yapılmıştı. Covid-19 krizi önce Çin’de patlak verdi ve daha sonra da bütün dünyaya yayıldı.

Çin, önce “Blockchain Hizmet Ağı”nı 25 Nisan tarihinde kendi KOBİ’lerinin kullanımına açtı. Mayıs ayında da 5 eyalette Dijital Yuan’ı devreye sokmaya hazırlanıyor.


Blockchain Hizmet Ağları


BSN platformu, Çin yerel dili ile konuşabilen, akıllı şehirler için dizayn edilmiş, kamu, şirketler ve finans kuruluşlarının bilgi saklayabilecekleri, paylaşım ya da işlem yapabilecekleri internet protokolünün Blockchain teknolojisi ile baştan yazılmış halidir.


BSN platformu üzerinde şu an Çin’in 3 önemli sektörü; telekom, finans ve teknoloji şirketleri Blockchain teknolojisiyle bilgi ve hizmet paylaşımı yapıyor.

Türkiye’de de Dijital Ödemelerdeki Büyük Artış Blockchain’e Dikkatleri Çekiyor


İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi, Blockchain Teknolojisi Kulübü’nün düzenlediği “Dijital CEO“ Soner Canko ile Covıd-19 Sonrası Blockchain ve Dijital Ödemeler üzerine bir canlı toplantı düzenlendi. Değişimin seçenek değil zorunluluk olduğunu söyleyen Canko, Türkiye’de 3 milyon kartın son bir ay içerisinde ilk kez internet ödemelerinde kullanıldığını belirtti.


Bütün dünya ekonomisini durduran tarihteki en büyük zararlardan birini veren Covid-19 sadece pandemi olarak değil, tüm toplumsal ağı, davranışları, alışkanlıkları değiştirecek önemli etkiler yarattı.
Türkiye’de hiç kullanılmamış 2,5 milyon temassız kartın geçen ay ödemelerde kullanıldığı tespit edildi.

Bir diğer önemli gelişme ise 3 milyon kart son bir ay içerisinde ilk kez internet ödemelerinde kullanıldı. İnternet alışverişine güvenmediğini belirten bir çok insan geçen bir ay içeresinde bütün ön yargılarını bir kenara bıraktı ve hiç kullanmadıkları kredi kartları ile internetten siparişler verdi ürün ve hizmet satın aldı.

Tüm Dünyada Blockchain ve Dijital Para Çalışmaları Hız Kazandı

Amerika’da uzun zamandır direnen birçok şirket ve tüketici davranışlarında değişiklikler oldu. En büyük perakendecisi uygulamasına hemen yeni bir sürüm yükleyerek müşterilerine mağaza içerisinde bir ekrana ya da şifre okuyucusuna dokunmadan ödeme yapma imkânı getirdi. Sonrasında da müşteri elden bir kâğıt fiş almasın diye bunu e-posta ile göndermeye gidileceği belirtildi.


Artık her ülkenin Merkez Bankası Dijital Parasının çalıştığını belirtiyor. Çin’de dijital paranın bir cüzdanının görselini görmeye başladık. Benzer bir çalışmayı Güney Kore pilot uygulama olarak başlattı.


Fransa Merkez Bankası da bunu öncelik haline getirdi. Çünkü sahip oldukları en önemli yetkiyi senyoraj (paranın üretim maliyeti ile üzerinde yazılı değer arasındaki fark) hakkını yitirmemek için bu yarışmada hızlanmaya karar verdi. Çünkü bu yarışta geri kalan bir ülke olursa yüzlerce yıldır sahip olduğu egemenliği bir anda yitirebilir.

Merkez Bankalarının Koordineli Dijital Para Hamlesi


Yeni gelen bir habere göre Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları ile Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankası dijital paralarını araştırmak için bir araya geldi.

Öyle görünüyor ki bu araştırmalar IMF’in kendi dijital parası için bir ön hazırlık. Çünkü işin başında BIS var. BIS klasik piyasalarda merkez bankalarının merkez Bankası diye bilinir. Aslında bu görev gerçek dünyada BIS’in değil IMF’in işi. Ülkelere kredi açan IMF. BIS ise daha çok “hard currency” olarak tabir edilen özellikle dolar ve altının takibinden sorumlu.

Tabi burada bahsedilen dijital paraların hepsi aslında Kripto para.


Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank, ‘‘ECB’’), Ocak 2020’de yayımladığı raporda (Working Paper Series – Tiered CBDC and the financial system) merkez bankası dijital parasına bakış açısını göstermişti.

Buna göre, COVID-19 krizi nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün temassız ödeme yöntemlerini teşvik etmesinden de önce ECB fiziki paranın veriminin sınırlı olduğu ve eski teknolojiye dayandığı görüşündeydi. Bununla beraber, kara para aklamanın engellenmesine ilişkin hassasiyetin anonimlik/gizlilik ilkesini arka plana alacağı sonucuna ulaşılıyor.

Her ne kadar Avrupa ile Amerika finansal ve politik sistemleri arasında önemli farklılıklar olsa da bu çalışma merkez bankası dijital parasının işleyişini ve kripto paralarla karşılaştırmalı analizini gösteren en kapsamlı çalışmalardan biri olarak görülüyor.


Eski Kolombiya Maliye Bakanı ve halen Kolombiya Merkez Bankası Para Kurulu üyesi Jose Antonio Ocampo, IMF’in resmi web sayfasında yayınlanan bir makalesinde ‘SDR’nin Vakti Geldi’ başlığını kullanmıştı.


Paralel şekilde Bank of England tarafından 12 Mart 2020’de yayımlanan raporda (Discussion Paper: Central Bank Digital Currency Opportunities, Challenges and Design), merkez bankası dijital parasının potansiyel fırsatları, zorlukları ve dizaynı ile İngiltere’nin yaklaşımına ilişkin açıklamalar yer alıyor.

Bahse konu rapor kapsamında, dijital para, daha geniş kitleler (hane halkı ve iş dünyası) tarafından ödeme yapmak ve biriktirmek için kullanılan merkez bankası parasının elektronik formu olarak ifade ediliyor ve kripto paralardan farklı özellikler taşıyabileceğinin altı çiziliyor.

 


Dünya liderlerinin dijital para hamleleri


Trump 2016 seçimlerinden önce defalarca altın standardına dönmenin ne kadar iyi olacağını söyledi. Şu anda altın standardı taraftarı olan ekonomik danışmanı Judy Shelton’ı da FED üyeliğine atamaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 2016 Kasım ayında bir İSEDAK toplantısında altına dayalı paraya geçmek gerektiğini belirtmişti. Erdoğan daha sonra da birkaç kez bu düşüncesine benzer görüşler ifade etti.


Bu arada ABD önceleri ilgisizdi ama Facebook’um Libra projesi ve Çin’in kendi kripto parasını çıkarma hazırlıkları ile konunun çok önemli olduğunu fark etti. Şimdi Amerika kendisi de bir kripto dolar çıkarmaya hazırlanıyor.

CFTC Eski başkanı Christopher Giancarlo blockchain üzerinde çalışacak bir dijital dolar için çalışacağını açıkladı.


Çin ise gelecekte kendi para birimi yuanı küresel rezerv para birimi olarak görmek istiyor. Buna hazırlık olarak ve Libra’nın da hızlandırması ile Çin Merkez Bankası kendi dijital parası için çalışmalarını çoktan başlattı bile. Çin’in kripto yuan ile yapmak istediği doların giremediği yerlere şimdiden girmek.

Dünyada milyarlarca insanın banka hesabı yok ama cep telefonu var. Cep telefonu ile ödemelerde dünya lideri olan Çin ABD’nin engelleyemeyeceği bir kripto yuanı derhal devreye sokmak istiyor.


Türkiye olarak biz de dünyaya oranla erken bir tarihte kendi dijital merkez bankası paramızı geliştirmek üzere yola çıktık. Umarım bu çabalar başarılı olur.

Merkez Bankası “Dijital Lira” Basacak


Kendi ulusal kripto parasını çıkarma konusunda en ileri olan ülke bugün mecburiyetten Venezuela. Devlet başkanı Maduro ABD ambargolarını aşabilmek için ülkenin petrol rezervlerine dayalı bir kripto para üretti.

Son gelen haberlere göre Maduro yönetimi Petrol satışı dahil bir ok işlemde yerli ve yabancı yatırımcılara Petro isimli bu yeni kripto parayı kullanmayı zorunlu kılıyor. Venezuela Merkez Bankası ayrıca Bitcoin ve Ether’i dolar ve altının yanında rezervlerine eklemek için de çalışma yürütüyor.

Özetle Küresel Salgın Süreci Hızlandırıyor


COVID-19 kripto para birimlerinin genel kabulünde süreci hızlandırabilir. COVID-19’un küresel anlamda bir ekonomik krize yol açmasından dolayı CBDC’lere olumlu bakılabilir.


Deutsche Bank Analisti Marion Laboure, yakın zamanda dijital para birimlerini keşfetmek için bir düşünce kuruluşu oluşturan büyük merkez bankalarının üç yıl içinde somut adımlar atabileceğini söyledi. 

Blockchain’in önemi Covid-19 ile birlikte  arttı. New Bilişim Teknolojileri olarak bizlerde  Blockchain uygulamalarına önem  vermekteyiz. Bu konuda bir projeniz olursa 0 212 854 00 54 numaralı telefonumuzdan veya internet sitemizden bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

New Bilişim Teknolojileri olarak bizler de Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve “Evde Kal” çağrısına elimizden geldiğince uyuyoruz. Sizlerde Dünya ve sağlığınız için evde kalın.

 

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?