Geleceğin anahtarı ‘Bulut Teknolojileri’

Bulut Teknolojileri 
 
Giderek güçlenen ve büyüyen bilişim sektörü, dijital dönüşüm çözümleri ile sadece bireyleri ve kurumları dönüştürmekle kalmıyor aynı zamanda iş gücü piyasasını da yeniden şekillendiriyor. Yeni mesleklerin oluşmasında bulut bilişimin hızla yaygınlaşmasının da payı büyük.

Dönüşen iş dünyasıyla birlikte, hiçbir gelişmeyi atlamadan evrim geçirmek büyük önem taşıyor.
 
Geçmişte sunucu denildiğinde, internete bağlı özel bir bilgisayar ile bu bilgisayarın içerisinde tutulan veriler aklımıza gelirdi. Dolayısıyla bu donanıma gelebilecek en ufak bir zararda, var olan verinizi kaybetme olasılığınız vardı. Bugün ise gelişen teknoloji ile birlikte, Cloud Computing diğer adıyla Bulut Teknolojisi kavramı ile  veriyi istediğiniz yerden yönetebiliyorsunuz.
 
İnternet üzerinde depolanan büyük veriye istediğiniz zaman, istediğiniz yerden ulaşabilme imkânı ise çağın hızına yetişme noktasında oldukça büyük bir önem taşıyor.
 
Bulut Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

Bulut teknolojileri sürekli olarak hızlı bir değişim ve yayılım içinde. Bunla birlikte, bulut platformunda hayat bulan Endüstri 4.0, otomasyon, yapay zeka çözümleri ve robotların hayatımızı kuşatacağı bir çağa doğru ilerliyoruz.

Bulut üzerinde verilerimizi depoluyoruz, işliyoruz, yönetiyoruz, uygulamaları ve videoları çalıştırıyoruz, fotoğraf albümleri saklıyoruz, maillerimizi iletiyoruz ve daha birçok program çalıştırıyoruz.
 
Artık, bulut sayesinde fazla fotoğrafları mailleri silmemiz gerekmiyor, yüklemeden oyun açabiliyoruz, önemli bilgilerimizi taşıyan cihazlarımızın çalınması ya da kaybolması artık eskisi kadar hayati bir sorun olmaktan çıktı.
 
Günümüzde bulut bilişim sayesinde mobil olabiliyoruz ve verilerimizi kolaylıkla depoluyoruz. Bulut teknolojileri ile her yerden iş yapabiliyor, dosya gönderebiliyoruz.
 
Bulut daha düşük maliyetlerle daha fazla verimlilik, hız ve esneklik sağlıyor. Bugün dünyanın dev iş merkezlerinde bulunan devasa kurumlar dan KOBİ’lere kadar, bulut teknolojisinin yaygınlaşması sayesinde aynı teknolojiyi kullanabiliyor.
 

Bulut Bilişimin Kullanımı


İlk bulut teknolojisi hizmetleri neredeyse on yıl öncesine dayanıyor, ancak günümüzde çok çeşitli kuruluşlar  her türlü sebepten dolayı bu teknolojiyi sıklıkla kullanıyorlar.


Bulut Teknolojisi ile Neler Yapılabilmektedir?


– Yeni uygulamalar ve hizmetler oluşturabilirsiniz,
veri depolayabilir, yedekleyebilir ve kurtarabilirsiniz.

– Ana web siteleri ve bloglar açabilirsiniz


– Ses ve video akışı sağlayabilirsiniz


– Talep üzerine yazılımlarınızı bu teknoloji üzerinden sunabilirsiniz


– Veri analizi yapabilirsiniz


Bulut Teknolojileri Kullanıcılara Sağladığı Avantajlar

Esneklik

 • Ölçeklenebilirlik
  Bulut altyapısı, değişen iş yüklerini desteklemek için istek üzerine ölçeklendirilebilir.
 • Depolama seçenekleri
  Kullanıcılar, güvenlik gereksinimlerine ve diğer unsurlara bağlı olarak genel, özel veya hibrit depolama ürünlerini seçebilir.
 • Denetim seçenekleri
  Kuruluşlar, ‘hizmet olarak’ seçenekleriyle denetim düzeylerini belirleyebilir. Bunlar Hizmet Olarak Yazılım (SaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) seçenekleridir.
 • Araç seçimi
  Kullanıcılar, kendilerine özgü gereksinimlere uygun bir çözüm oluşturmak için önceden oluşturulmuş araçlar ve özellikler arasından seçim yapabilir.
 • Güvenlik özellikleri
  Sanal özel bulut, şifreleme ve API anahtarı verilerin güven içinde saklanmasına yardımcı olur.

Verimlilik

 • Erişilebilirlik
  Bulut tabanlı uygulamalara ve verilere, internete bağlı herhangi bir aygıtla sanal olarak erişilebilir.
  Pazara sunma süresini hızlandırın
  Bulutta geliştirme, kullanıcıların kısa sürede uygulamalarını pazara sunmasını sağlar.
 • Veri güvenliği
  Donanım arızaları, ağ içindeki yedeklemeler nedeniyle veri kaybıyla sonuçlanmaz.
 • Ekipman tasarrufu
  Bulut bilişim uzak kaynakları kullandığı için kuruluşları, sunucu ve diğer ekipman maliyetlerinden kurtarır.
 • Ödeme yapısı
  ‘Amaca uygun’ ödeme yapısı, kullanıcıların yalnızca kullandıkları kaynaklar için ödeme yaptığı anlamına gelir.

Stratejik değer

 • Sorunsuz çalışma
  Bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP) temeldeki altyapıyı yöneterek kuruluşların uygulama geliştirmeye ve diğer önceliklere odaklanmasına olanak sağlar.
 • Düzenli güncellemeler
  Hizmet sağlayıcılar kullanıcılara en güncel teknolojiyi sunmak için ürünleri düzenli olarak günceller.
 • İşbirliği
  Dünyanın her yerinden erişim olanağı, ekiplerin birçok konumdan işbirliği yapabileceği anlamına gelir.
 • Rekabet üstünlüğü
  Kuruluşlar, BT kaynaklarını altyapı yönetimine ayırmak zorunda olan rakiplerinden daha çevik bir biçimde hareket edebilir.


Maliyet
Bulut bilişim, donanım ve yazılım satın almaktan ötürü ortaya çıkan sermaye giderlerini kaldırır ve veri merkezlerini (sunucuların rafları, güç ve soğutma için yirmi dört saat kullanılan elektriği, altyapıyı yönetmek için gereken BT uzmanları) kurup çalıştırır. Bu sayede firmaların maliyetleri de ciddi anlamda azalmış olur.


Hız
Çoğu bulut bilişim hizmeti hızlıdır. Sadece kendi kendisine hizmet vermesinden ötürü tek bir tıklamayla birçok iş hızlı bir biçimde halledilebilmektedir.


Küresel ölçek
Bulut bilişim hizmetlerinin yararları arasında küresel ölçeklendirme özelliği bulunur.

Bulut teknolojisinde coğrafi konumların bir önemi yoktur. Hizmetleri dilerseniz başka bir ülkeden de alabilirsiniz.

Performans
En büyük bulut bilişim hizmetleri dünya çapında güvenli veri merkezleri ağında çalışır.

Bu nedenle de performansları ciddi anlamda yüksektir.

Kapasite
Bulut bilişim kapasiteden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırır. İhtiyacınız olana anında erişebilir ve yalnızca birkaç dakika içinde bildirimde bulunarak gerektiği gibi kapasite artımı yapabilirsiniz.

Türkiye’de Bulut Teknoloji
Bulut ve bulutla gelişen yapay zekâ teknolojileri, Türkiye için büyük fırsatlara sahip. 

Temel olarak bugünün ve yarının işletmelerini kapsayan küresel, güvenilir, karma bulut platformu olan Microsoft Azure, bugün Fortune 500’deki şirketlerin yüzde 90’ı tarafından kullanılıyor.Türkiye’de ise bu oran %56 seviyesinde.

Türkiye’de faaliyet gösteren her 3 şirketten biri bulut ürünleri tercih ediyor. Diyebiliriz ki geleceğin teknolojilerinin bulut olmadan çalışması mümkün olmayacaktır.  

Bulut, Neden Kurumlar Arasındaki Rekabetin Önemli Bir Yere Sahiptir

BT pazarında arz ve talep her geçen gün yazılım lisanslamasından bulut tarafına doğru kayıyor. Şirketler ve son kullanıcılar artık kullandıkları kadar ödedikleri bulut bilişim teknolojilerini tercih ediyorlar.
 
Bu dönüşüm kurumları daha esnek, daha hızlı ve daha karlı kılıyor.
 
Örneğin, Türkiye’de KOBİ’lerin teknoloji kullanımı yüzde 10 arttığında, 15 milyar USD ek gelir ve 360 bin yeni istihdam fırsatı çıkıyor.
 
Türkiye’de teknolojiye yatırım yapan KOBİ’lerin yüzde 95′i verimlilik artışı yaşarken, %93′ü iş süreçlerindeki maliyetini düşürüyor. Bu üretkenlik ve verimlilik artışı bireysel olarak ta geçerli.

Bir yandan da bulut sektörü hızla büyüyor. Bulut bilişim sektör büyüklüğünün 2020 yılına kadar %30 oranında artarak 270 milyar ABD dolarına ulaştı.
 
Ülkemizde de büyüyen bulut bilişim pazarının geleceği çok parlak ve heyecan verici. Microsoft ve IDC’nin güncel raporuna göre, bulut bilişimin 2017 ile 2022 yılları arasında Türkiye’de 130.000’den fazla yeni iş imkânı yaratması bekleniyor. Üstelik bu yeni iş imkânları sadece BT sektörüyle sınırlı değil. Pazarlama, satış, finans, yönetim, üretim ve hizmet alanlarında da yeni iş imkânları göreceğiz.
 
 
Yüksek performans, kolay erişim hedefi ile yatırım yapan ve donanımsal sorunlarla vakit kaybetmek istemeyen işletmelerin önceliği olan Bulut teknolojilerinin birçok avantaj sunduğunu söyleyebiliriz.
 
Sizde bu teknolojilerden faydalanmak isterseniz eğer New Bilişim Teknolojileri olarak bize her zaman ulaşabilirsiniz: 0 212 854 00 54

1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by