Hyperledger: Bir Blok Zinciri Teknolojileri İşbirliği Projesi

Hyperledger ve Blockchain
 
Blockchain kelimesini duyduğumuzda aklımıza ilk olarak Bitcoin, Ethereum, Ripple, gibi projeler gelse de blockchainin kullanım alanı yalnızca kripto paralar değildir.
 
Kullanım alanını genişleten projelerden biri de adını gün geçtikçe daha sık duyduğumuz/duyacağımız Hyperledger.
 
 
Amacı kısaca, iş dünyasında şirket seviyesindeki işlemlerin idare edileceği blockchain framework’leri geliştirmek; bu işlemler için hem ticari hem de teknik yönetimler tarafından desteklenen tarafsız, açık ve tamamen topluluk odaklı altyapılar sağlamak; insanları blockchain fırsatları konusunda eğitmek ve bu projeleri geliştirecek teknik topluluklar kurmak.
 
 
 
 
Hyperledger Nedir?
 

2015 Aralık ayında Linux Foundation tarafından duyurulan ve 2016 yılında çıkan Hyperledger, sektörler arası blok zinciri teknolojilerini geliştirmek için oluşturmuş açık kaynak kodlu bir işbirliği projesidir.

Bankacılık, finans, nesnelerin interneti (IoT), üretim, tedarik zincirleri ve teknolojide lider firmaları barındıran küresel bir işbirliğidir.

Hyperledger, yalnızca tek bir blok zincir üzerinde çalışmaz veya tek bir projeyi desteklemez. Aksine, dünya çapında bir geliştirici topluluğunun birçok proje için birlikte çalışmasını; fikir, altyapı ve kod paylaşmasını amaçlar.

Hyperledger Ne Değildir?

Hyperledger, bir firma ya da şirket değildir. Bir para birimi değildir. Bir blockchain değildir.

Hyperledger, kesinlikle bir kripto para değildir. Hatta projenin bir yetkilisi olan Brian Behlendorf kendisine kripto paralar hakkında sorulan bir soruya karşılık olarak gelecekte asla Hyperledger coin gibi bir proje olmayacağını, global bir para birimi projesinin olası siyasi zorluklarından kaçındıklarını söyleyerek bu konuya açıklık getirmiştir.

Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para birimini desteklemez. Fakat blok zincir teknolojisi üzerine kuruludur. 

Hyperledger, açık endüstriyel veya kurumsal blockchain projeleri geliştirmek için köprü gibi bir şeydir.

Üyeler Kimlerdir?

Linux Vakfı, bu platformu Aralık 2015’te kurdu. Şubat 2016’da ilk kurul üyelerini açıkladı; Mart 2016’da on yeni üye daha katıldı.

Bugün platforma üye 100’den fazla şirket var. Endüstri liderlerinin geniş bir kesimi üye olmuş durumda.

IBM, Fujitsu, SAP, Huawei, Nokia, Intel ve Samsung, Deutsche Börse, American Express, JP Morgan, BBVA, BNP Paribas ve Well Fargo gibi finansal kuruluşların yanı sıra Airbus ve Daimler gibi şirketleri de içinde barındırıyor. Ayrıca Blockstream, Netki, Lykke, Factom, bloq ve Consensys gibi Blockchain startupları da vakfın üyeleri arasında.

Projenin bir de yönetim ekibi var. Ondan fazla üst düzey yöneticiden oluşuyor ve bunların çoğu, onlarca yıldır açık kaynak üzerinde ve çeşitli endüstrilerle çalışmış insanlar.

Apache Vakfı ve W3C Konsorsiyumu liderlerinin yanı sıra IBM’den mühendisler ve daha fazlası yer alıyor. Richard Brown ve Tamas Blumer gibi üyelerin bir kısmı Blockchain üzerinde yıllardır çalışan insanlar.

Tam üye listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.hyperledger.org/members

 

Kripto Para ve Hyperledger

Projenin icra Direktörü Brian Behlendorf, blok zincir üzerinde çalışan bir kripto para birimi kurma planlarının olmadığını söylüyor. Teknolojinin yalnızca dağıtık defter mimarisiyle alakalı olacağını belirtiyor.

Bu karar, Hyperledger’ın blok zincir teknolojisi ile endüstriyel uygulamalar oluşturma hedefini güçlendirdi ve hızlı-zengin olma vaad eden -bazı- kripto para projelerinden sıyrılmasını sağladı.

Hyperledger Projeleri

Hyperledger’ın “şemsiye stratejisi”, iş amaçlı çeşitli blockchain teknolojilerini, frameworkleri, kütüphaneleri, arayüzleri ve uygulamaları teşvik eder ve destekler. 

Şu anda Hyperledger çatısı altında 13 proje bulunmaktadır. Bu projelerden ilk altısı Framework, yedi tanesi ise Tool başlığı altında listelenmektedir.

Hyperledger Frameworks

BURROW

Hyperledger Burrow, izin verilen bir akıllı sözleşme makinesidir. Aralık 2014’te piyasaya sürüldüğünde türünün ilk örneği olan Burrow, Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) teknik özelliklerine kısmen izin verilen akıllı bir sözleşme tercümanı ile birlikte modüler bir blok zinciri istemcisi sunmaktadır.

FABRIC
Modüler bir yapıya sahip uygulamalar veya çözümler geliştirmek için bir temel olarak tasarlanan Hyperledger Fabric, fikir birliği ve üyelik hizmetleri gibi bileşenlerin tak-çalıştır özellikli olmasını sağlar.

GRID
Hyperledger Grid, tedarik zinciri çözümleri oluşturmak için WebAssembly tabanlı bir projedir. Tedarik zinciri akıllı sözleşmelerinde ve müşteri ara yüzlerinde gelişmeyi hızlandırmak için bir dizi kitaplık, veri modeli ve SDK içerir.

INDY
Hyperledger Indy, ademi merkeziyetçi kimlik için özel olarak tasarlanmış, dağıtılmış bir defterdir. Birlikte çalışabilirlik için bloklara veya diğer dağıtılmış defterlere dayanan bağımsız dijital kimlikleri oluşturmak ve kullanmak için araçlar, kütüphaneler ve yeniden kullanılabilir bileşenler sağlar.

IROHA
Hyperledger Iroha, kendi benzersiz fikir birliği ve sipariş servisi algoritmaları, zengin rol tabanlı izin modeli ve çoklu imza desteği ile kullanımı kolay, modüler dağıtılmış bir blok zinciri platformudur.

SAWTOOTH
Hyperledger Sawtooth, dağıtılmış defterleri oluşturmak, dağıtmak ve çalıştırmak için kullanılan modüler bir platformdur. Hyperledger Sawtooth, minimum kaynak tüketimi ile büyük dağıtılmış validator popülasyonlarını hedef alan yeni bir fikir birliği algoritması, Geçen Zamanın Kanıtı (PoET) içerir.

Hyperledger Tools

ARIES
Hyperledger Aries, blockchain temelli, eşler arası etkileşimler için bir altyapıdır. Doğrulanabilir dijital kimlik bilgileri oluşturmaya, iletmeye ve depolamaya odaklanan girişimler ve çözümler için tasarlanmış ortak, yeniden kullanılabilir, birlikte çalışabilir bir araç kiti sağlar.

CALIPER
Hyperledger Caliper, kullanıcıların belirli bir blockchain uygulamasının performansını önceden tanımlanmış bir dizi kullanım durumuyla ölçmelerini sağlayan bir blockchain kıyaslama aracıdır.

CELLO
Hyperledger Cello, talep üzerine “hizmet olarak” dağıtım modelini blok zincir oluşturma, yönetme ve sonlandırma çabalarını azaltmak için blockchain ekosistemine getirmeyi amaçlamaktadır.

COMPOSER
Hyperledger Composer, blockchain iş ağlarını kurmak, akıllı sözleşmelerin gelişimini ve dağıtılmış bir deftere konuşlandırılmasını hızlandırmak için bir işbirliği aracıdır.

EXPLORER
Hyperledger Explorer, blokları, işlemleri ve ilişkili verileri, ağ bilgilerini, zincir kodlarını ve işlem ailelerini ve defterde saklanan diğer ilgili bilgileri görüntüleyebilir, arayabilir, dağıtabilir veya sorgulayabilir.

QUILT
Hyperledger Quilt, öncelikli olarak bir ödeme protokolü olan ve dağıtılmış defterler ve dağıtılmamış defterler arasında değer aktarmak için tasarlanmış olan ve muhasebe sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik sunar.

URSA
Hyperledger Ursa, insanların (ve projelerin) diğer şifreleme çalışmalarını kopyalamaktan kaçınmalarını ve süreçte güvenliği artırmalarını sağlayan paylaşılan bir şifreleme kütüphanesidir.

 

Gerekli Kullanım Durumları

Blok zincirin bariz şekilde fark yaratacağı ve gerekli kullanım alanı olduğu düşünülen beş somut örnek vardır. Bunun dışında bunlar çoğaltılabilir.

• Bankacılık — kredi başvurusu
• Finansal hizmetler — ticaret sonrası işlemler
• Sağlık hizmeti — doktorlara sertifika verme
• IT — taşınabilir kimlikleri yönetme
• Tedarik zinciri yönetimi — balıkları okyanustan itibaren izleme

Her durumda, Hyperledger’ın kullanışlı araçları vardır; Bazı durumlarda, bir PoC (kavram kanıtı) da geliştirilmiştir.

 

Mevcut Projeler: Altyapılar

Hyperledger, aşağıdakiler de dahil olmak üzere işletmeler için bir dizi blok zinciri teknolojisini kapsar ve teşvik eder:

• Dağınık defter altyapıları
• Akıllı sözleşmeli sistemler
• Müşteri kütüphaneleri
• Grafik içeren arayüzler
• Yardımcı program kütüphaneleri
• Örnek uygulamalar

Hyperledger stratejisi, ortak yapı bloklarının yeniden kullanılabilir olmasını teşvik eder; bileşenlerin hızlı inovasyonu ve projeler arasında birlikte çalışabilirliği destekler.

 

Hyperledger ile Yapılmış Örnek Projeler

IBM Food Trust

Gıdaların ilk oluştuğu yerden itibaren masaya gelene kadar geçirdiği tüm süreçleri kayıt altına alarak şeffaflığını ve güvenilirliğini artırmayı hedefleyen bir proje.

Food Trust, gıda tedarik zincirindeki tüm aktörlerin değiştirilemez bir veritabanı olarak işlev gören blockchain üzerinde tutulması fikrinin en başarılı örneğidir.

Pilot uygulaması Nestlé, Wal-Mart, Tyson Foods ve Golden State Foods ile yapılmaktadır. 

Chain-m

NIIT Technologies tarafından geliştirilen Chain-m projesi havayolu şirketlerinin biletleme süreçlerinin blockchain üzerinde sürdürüldüğü bir proje.

Hyperledger Fabric kullanılarak yapılan bu projede kullanıcıların web tabanlı bir arayüz üzerinden bu süreçlerin kaydını ve takibini şeffaf bir şekilde yapmaları amaçlanıyor. 

ScanTrust

Organik kahve satıcısı Cambio Coffe’nin geliştirdiği bu projede kahve çekirdeğinin tüm yolculuğu blockchain üzerine kaydediliyor.

Sawtooth ile geliştirilen bu projede kullanıcılar, paketlerin üzerinde yer alan barkodları kullanarak bu yolculuğu görüntüleyebiliyor.  

 

Hyperledger’daki Temel Terimler

Chaincode: Ethereum’dan aşina olduğumuz smart contract’ların Hyperledger’daki adı chaincode’dur.

Channel: Channel’lar alt ağlar oluşturmak için kullanılır. Alt ağlar yalnızca belirli kullanıcıların bağlandığı yerlerdir. Böylece belirli kullanıcı grupları gizliliklerini sağlarlar. Her channel’ın kendi ledger’ı vardır ve o channel içinde yapılan tüm transaction’ları channel üyeleri görebilir.

Ledger: Yalnızca sondan veri eklemeye izin veren kayıt defteri.

World State: Ağdaki tüm objelerin anlık durumları.

Identity: Ağa katılan tüm kişilerin eşsiz tanımlayacıları.

Neden Hyperledger?

Kimlik Doğrulaması:

Kripto para projelerinde çok vurgu yapılan konulardan biri kullanıcıların sistem içinde anonim olması. Fakat bu her zaman gerekli değildir. Bu durumlarda Hyperledger tercih sebebi olabilir. Çünkü Hyperledger, permissioned bir blockchaindir ve identity management modülü ile kimlik doğrulaması konusunda bize yardımcı oluyor.

Veri Gizliliği:

Bazı projelerde verilerin herkese açık bir ağ üzerinde tutulması ve herkesin erişimine açık olması problemler yaratabilir. Bu sebeple Hyperledger kullanarak belirli bir kullanıcı grubuna özel bazı bilgileri saklayabilirsiniz.

Modüler Mimari:

Hyperledger’ın modüler mimarisi, geliştiricilerin ihtiyacı olan veya kullanmak istediği modülleri kullanmasına imkan sağlıyor. Örneğin halihazırda kimlik doğrulaması olan bir şirket, projesinin içine kendi kimlik doğrulamasını ekleyebilir.

Dil Seçenekleri:

Hyperledger Java, Go ve NodeJS ile geliştirme yapmamıza imkan veriyor.

Ücretsiz:

İşlem yapmak için veya blockchain üzerine bir veri tutmak için para ödemenize gerek yoktur.

Hız:

Public blockchainler, ölçeklenebilirlik problemi sebebiyle yaşanan hız sorunları yüzünden iş dünyasında pek tercih edilmiyor. Bu noktada devreye Hyperledger ve diğer permissioned blockchain’ler giriyor.

Yüksek güvenlik:

Güvenlik, tüm kullanım durumları için yüksek değer ve veri akışı içermeleri itibari ile kilit bir özelliktir.

Büyük kod tabanlarıyla, birçok ağ düğümüyle ve değerli veri akışlarıyla, dağıtılmış defterler çevrimiçi saldırganlar için ana hedefler haline gelmektedir.

Bir blok zincirini emniyet altına almak oldukça zor bir iştir: Çünkü dağıtılmış defterler, sürekli rakiplere direnirken geniş bir özellik ve işlev seti sağlamalıdır. 

Hyperledger projeleri, güvenliği temel itibari ile benimser ve Linux Vakfı’nın Temel Altyapısı Girişimi tarafından belirtilen en iyi uygulamaları takip eder.

Birlikte Çalışabilirlik:

Gelecekte, pek çok farklı blok zincir ağının daha karmaşık ve güçlü yapılar oluşturmak için iletişim kurması ve veri alışverişi yapması gerekecektir. Hyperledger, bu sebeple çoğu akıllı sözleşmenin ve uygulamanın birçok farklı blok zincirinde taşınabilir olması gerektiğine önem vermektedir.

Yüksek derecede birlikte çalışabilirlik yetisi, blok zincir ve dağıtılmış muhasebe teknolojilerinin kısa zamanda benimsenmesine yardımcı olacaktır.

API dostu:

Tüm Hyperledger projeleri, diğer sistemlerle birlikte çalışabilirliği destekleyen zengin ve kullanımı kolay API’ler sunar. İyi tanımlanmış bir API kümesi, dış istemcilerin ve uygulamaların Hyperledger’ın ana dağıtılmış muhasebe altyapısı ile hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Bu API’ler, zengin bir geliştirici ekosisteminin büyümesini destekler ve blok zinciri ve dağıtılmış büyük defter teknolojilerinin çok çeşitli endüstrilerde ve kullanım durumlarında çoğalmasına yardımcı olur.

Bizler New Bilişim Teknolojileri olarak Corda, Etherium, Hyperledger Fabric ile blok zincir uygulamaları yapmaktayız.

Bunun için Hyperledger Fabric konusunada biraz değinelim;

Hyperledger Fabric

Hyperledger Fabric, yüksek derecelerde gizlilik, esneklik, geliştirilebilirlik ve ölçeklenebilirlik sunan modüler yapıya sahip, dağıtılmış ana çözümler üretmek için kullanılan bir platformdur. Bu, Fabric ile geliştirilen çözümlerin herhangi bir sektöre uyarlanmasını kolaylaştırır.

Yapı, fikir birliği ve üyelik hizmetleri gibi bileşenlerin tak ve çalıştır özellikli olmasını sağlar.

 

Sistemin iş kurallarını içeren “zincir kodu” olarak adlandırılan akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapmak için container teknolojisi kullanılır. Çeşitli eklenebilir bileşenleri desteklemek ve tüm ekonomi genelinde var olan karmaşıklığı gözetmek üzere tasarlanmıştır.

 

“Tüm boyutlara uyan tek bir çözüm” olmadığının altını çizsek de, Fabric dağıtılmış şekilde çalışan genişletilmiş bir blok zinciri platformudur diyebiliriz. Öyle ki çeşitli fikir birliği protokollerini destekler, böylece farklı kullanım durumlarına ve güven modellerine göre uyarlanabilir.

Fabric, genel amaçlı programlama dillerinde yazılmış dağıtılmış uygulamaları herhangi bir yerel şifreleme para birimine bağlı olmadan çalıştırır. Bu özelliği ile, alanlara özgü bir dilde kod yazılmasını gerektiren veya başka bir şifreleme para birimine dayanan akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için diğer blok zincir platformlarının çoğuyla keskin bir tezat oluşturur.

Ayrıca, Fabric, endüstri standardı kimlik yönetimi ile entegre edilebilecek, izin verilen model için taşınabilir bir üyelik sistemi barındırır. Böyle bir esnekliği desteklemek için, Fabric yeni bir mimari yaklaşım benimsemiştir ve blok zincirlerinin determinizm, kaynak tükenmesi ve performans saldırılarıyla başa çıkma şeklini yeniden tanımlamaktadır.

Fabric ayrıca bir grup katılımcının ayrı bir işlem defteri oluşturmasını sağlayan kanallar da oluşturabilir. Bu, özellikle bazı katılımcıların, ağdaki tüm katılımcıların bildiği, ancak bazılarına sunulan özel bir fiyat gibi, her işlemi herkesle paylaşmak istemeyen kullanıcı ağları için önemlidir. Bir katılımcı grubu bir kanal oluşturuyorsa, yalnızca bu katılımcıların olduğu ve başka hiç kimsenin o kanalın defterinin bir kopyasına sahip olmadığı bir ağ yaratmak için doğru platformdur.

Sizde bu teknoloji ve uygulamalardan faydalanmak isterseniz eğer New Bilişim Teknolojileri olarak bize her zaman ulaşabilirsiniz: 0 212 854 00 54

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?