Sağlık Sektöründe Yapay Zeka ve Uygulama Alanları

Son yıllarda teknoloji inanılmaz bir hızda gelişirken günümüzde yapay zeka ve robot kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Dünya genelindeki sağlık hizmetleri bu gelişmelerden önemli ölçüde etkilenen sektörler arasında. Gelecekte ise uzman doktorlardan ilkyardım görevlilerine kadar herkesin yapay zeka teknolojisi kullanacağı öngörülüyor.

Birçok sağlık hizmeti telefonlara sığmış durumda. 1970’li yıllarda sağlık alanına giren yapay zeka, uygulamalarda genel olarak tıbbi karar verme, erken tanı ve tedavi, ilaç geliştirme, tıbbi görüntüleme konularında dikkat çekiyor.

Yapay zeka ve robotbilime olan talebi arttıran en önemli faktörler arasında teşhis ve tedavinin hızı ve doğruluğu bulunuyor.

Sağlık sektörüne yönelik yapay zeka pazarının 2021 yılı itibariyle 6,5 milyar doları aşması bekleniyor. Sağlık sektöründeki karar vericilerin yüzde 39’unun makine öğrenimi ve kestirimsel analiz sistemlerine yatırım yapmayı planladığı düşünülürse, bu rakam ilerleyen yıllarda daha da artacak gibi.


Yapılan araştırmalara göre;

%55
Tüketicilerin yüzde 55’i insan doktorların yerini yapay zekâ ve robotların alması konusunda istekli

%85
İsteklilik oranı çok değişiyor: İngiltere’de yüzde 39, Nijerya’da ise yüzde 94. Türkiye’de ise tüketicilerin yüzde 85’i sağlık hizmetlerinde robotlara hazır.


Yapay Zeka (Artificial Intelligence / AI) ile ön plana çıkan bazı bulgular:


1. Cilt Kanseri Tespiti

Annals of Oncology’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, AI’nin kanseri 58 deri uzmanından daha doğru teşhis edebildiğini gösterdi. AI, cilt kanseri görüntüleri ve ilgili teşhisler kullanılarak geliştirilmiştir. Doktorların tanı oranının% 87’sini doğru bulurken, makine karşılığı% 95’lik bir tespit oranına ulaştığı gözlenmiştir.

2. Göz Sağlığı

Londra’da bulunan Moorfields Göz Hastanesi, görme kaybına neden iki önemli hastalığın teşhisi üzerinde çalışmak için Google DeepMind ile gerçekleştirdiği ortak çalışmada: Diyabetik retinopati ve yaşa bağlı makula dejeneresansı (AMD) çalışması yaptığında, AI kısa sürede daha fazla ve daha doğru taramalar yapmayı başarmıştır.

3. İlaç Geliştirme

AI; klinik araştırmalar, hasta sağlık kayıtları ve genetik kayıtlar gibi çok çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri analiz etmede ve bir ilacın bir kişinin hücrelerini ve dokularını nasıl etkileyebileceğini tahmin etmede daha iyi sonuçlar vermektedir. Böylece ilaçların kişiselleştirilmesinin yolu da açılmıştır.

4. Komadaki Kişinin Ne Zaman Uyanacağını Bilmek

Doktorlar hastanın beyninin travma ile ne kadar hasar gördüğünü bulmaya çalışırken koma ölçeği kullanmaktadırlar. Bir dizi test yaptıktan sonra, doktorlar hastaya bir puan verir. Bu puan hastanın prognozunu yansıtır ve yaşam destek makinelerinin kullanımı ve olası geri çekilmesi ile ilgili kararlarda rol oynar.


Çin’de bir denemede, beyin taramaları konusunda eğitilen bir AI sistemi, doktor tarafından verilenlerden çok farklı olan kendi skoru ile ön plan çıktı.


5. CT-MR Taramalarını Okuma

AI’nın hem tıbbi görüntüleri hem de tıbbi kayıtları okuyabilmesi, radyologların ve kardiyologların hastalıkları teşhis etmek için harcadıkları zamandan çok daha kısa bir zamanda olmaktadır.

6. Depresyonu Tanımak

Kaliforniya merkezli MindStrong , kısa bir süre önce, yapay zeka teknolojilerinin insanların akıllı telefonlarını nasıl kullandığını analiz ederek, depresyon ve diğer ruhsal bozuklukların belirtilerini alabileceğini gösteren bir makale yayınladı.

7. Robot Doktor Asistanları

Doktorlar eğitime yıllarını harcıyor, insan vücudunu ve çok sayıda hastalık ve hastalık hakkında birçok bilgi öğreniyorlar. Ayrıca, tıp dergilerinde ve ilaç geliştirmede yayınlanan güncel araştırmaları takip etmeleri gerekmektedir.

Çin’deki araştırmacılar, doktorlara bu bilgilerin alınmasında ve hepsini hatırlatmada yardımcı olan bir robot geliştirdi.
İFlyTek Akıllı Doktor Asistanı olarak adlandırılan robot, sınavı geçmek için gereken 360 puandan anlamlı bir şekilde 456 puan aldı.

Yapay Zeka, girdiği her alanı büyük bir hızla değiştiriyor. Sağlık alanında hastalık tanısı, tedavi sonuçlarını iyileştirmek ve maliyetleri düşürmek için kullanılan AI teknolojileri, insanlara göre daha iyi ve daha hızlı olmasını sağlıyor.

Çok kısa zamanda oluşturulan hastalık teşhisleri eskiye oranla çok daha hızlı ve etkili oluyor. Çok kısa bir zamanda aldığımız ilaçlar çok daha kişiselleştirilecek gibi. Klinik denemeler de çok daha hızlı ve daha doğru hale geldikçe yeni ilaç pazarı da bir o kadar hız kazanacak.

Giyilebilir teknoloji sıradan bir hal alırken, tek bir semptom ile dahi hasta olduğumuzu anlayabileceğiz. Bunun yanında yapay zekanın birçok faydasının yanında doktorların yerini alabileceği, tıbbi karar tamamen yapay zekaya bırakılırsa sorumluluğu kimin alacağı düşündüren konular arasında.

Daha fazla kullanım ve kabullenme için teknolojiye güven kritik önem taşıyor; ancak ‘insan ilişkileri’ sağlık sektörü deneyiminin kilit bileşeni olmaya devam ediyor.


Biz de New Bilişim Teknolojileri olarak, teknolojinin gerisinde kalmayıp bir an önce yaşantımızın çeşitli alanlarında uygulanabilir çözümleri üretmek için birçok AI projesi üzerinde çalışıyoruz.

New Bilişim Teknolojileri olarak Yapay Zeka ve Görüntü Tanımlama ile Duygu Okuma projelerimiz bulunmaktadır. Kurumunuz ile sizler de bu Akıllı Dünyada yer almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. New Bilişim Teknolojileri’ne   0 212 854 00 54 numaralı telefondan veya internet sitesinden  7/24 ulaşabilirsiniz.

New Bilişim Teknolojileri olarak bizler de Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve Maske takıp sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Lütfen sizlerde kendinizin ve Dünyamızın  sağlığı için üzerinize düşeni yapın.

 

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?