Tüm dijital ortamların birleştiği sanal bir evren: “Metaverse”

Metaverse (sanal evren), insanların hiçbir fiziksel çaba harcamadan artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak  hissettikleri algısal evrene verilen isimdir.

Facebook ismini Meta olarak değiştirdiğinden bu yana herkes Meta ve Metaverse kelimelerinin ne anlama geldiği araştırmaya başladı.

Facebook ismi neden Meta oldu? Meta’nın anlamı ne? Metaverse nedir?

Şimdilerde herkes Facebook neden Metaverse oldu diye büyük bir merakla araştırmalar yapıyor. Yeni teknoloji meta’ya yönelik çalışmalar yapan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in bu teknolojiye ayak uydurmak ve meta ismini daha yoğun şekilde kulaklara aşina etmek için bu değişikliği yaptığı tahmin ediliyor. Ve bizce gayet başarılı gibi görünüyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklama ile Facebook ismi Meta olarak değişirken, Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarının isimleri aynı kaldığı açıklandı.

2015 yılında Google isim değiştirerek Google ismi ile anılan uygulamalar ile yan kuruluşlarını Alphabet adında bir çatı şirketin altında toplamıştı. Meta da benzer bir şekilde, uygulama ismi olarak kullanılmayacak, fakat çatı şirketin ismi olarak bilinecek.

Buna çok uzak olmayan bir gelecekte oluşacak Metaverse Evreni’ne bir hazırlık ta diyebiliriz. Bu sanal evren bizlere, bizzat içinde bulunabileceğimiz sanal yaşam ortamları sunmaya hazırlanıyor.

Facebook’un hedeflerinden biriside şimdilerde bu. Şirket, bu konudaki yatırımlarına 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojisi üreticisi Oculus’u 2 milyar dolara satın alarak başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda da “Horizontal Workrooms” isimli sanal ofislerini tanıtmıştı ve iş dünyasının Metaverse’e taşınabilmesi konusunda önemli bir adım atmıştı.

Zuckerberg, aynı zamanda bizlere yeni dönemde karşımıza çıkacak olan bu uygulamalardan da görüntüler de sundu. Avatarına bir kıyafet satın aldıktan sonra bir sanal konferans odası uygulaması olan Horizon Workroom’a dahil olan Zuckerberg, ilerleyen dakikalarda insanların arkadaşları ile buluşabilecekleri sanal alanlar sunan Horizon Home’yi ve insanların kendi dünyalarını ve etkinliklerini yaratıp diğer kullanıcılar ile paylaşabilecekleri Horizon Worlds’u da tanıttı.

Bu günlerde çok konuşulan ve araştırılan, bundan sonrada çok daha fazla gündem olacak Meta ve Metaverse nedir?

“Metaverse” kelimesi, “meta” (ötesinde anlam) ve evren kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir.

Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilecek olan “metaverse” kullanıcıların internet üzerinde var olan bir sanal dünyaya bağlanmasını sağlıyor.

Basitçe metaverse, bakmak yerine içinde var olduğunuz, gelişmiş bir internettir.

 
Metaverse’i Terim Olarak İlk Kullanan Bilim Kurgu Romanı Snow Crash

Terim, ilk defa Neal Stephenson‘ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash‘de ortaya çıkmıştır.

Snow Crash kitabında metaverse‘ün ifade ettiği anlam, günümüzde kullanılan genel tanımıyla aynıdır. Bireylerin farklı sanal teknolojiler aracılığıyla birbirleri ve çevreleri ile üç boyutlu fiziksel etkileşime girebilecekleri sanal bir gerçekliği tanımlamaktadır. Yıllar önce metaverse‘ü internetin halefi olarak öngören Stephenson, kitabında metaverse‘ü şöyle ifade etmektedir:

“[Hiro Protagonist] Elbette gerçek insanlarla görüşmüyor. Bunların hepsi, fiber optik kablodan gelen özelliklere göre bilgisayarının çizdiği hareketli resmin bir parçasıdır. İnsanlar, avatar denilen yazılım parçalarıdır. [Avatarlar] Metaverse’de insanların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları görsel-işitsel bedenlerdir. Hiro’nun avatarı da artık sokakta ve monoraydan inen çiftler ona doğru bakarlarsa Hiro’nun onları gördüğü gibi Hiro’yu görebilirler. Kendi dizüstü bilgisayarlarına sahip olan bu kişiler; Los Angeles’daki Hiro ve muhtemelen Şikago’nun bir banliyösünde bir kanepede oturan dört genç, bir sohbet başlatabilirlerdi. Ancak muhtemelen gerçekte konuşabileceklerinden daha fazlasını birbirleriyle konuşmazlar.”

Bizden de okuyuculara kitapla ilgili bir ayrıntı olsun;

Yazar kitabın asıl bilgisini ve datalarını hazırlarken insan beyninin çalışma prensibini de çalıştığı, Sümer yazıtlarındaki sümer yazı şeklini yani çivi yazısı şeklini aynı zamanda insan beyninin biosu olarak kabul ederek bu yazıyı oluşturduğu söyleniyor. Çeşitli kitap kapakları olsa da bizim seçtiğimiz kapağına baktığınızda bu detayı görebiliyorsunuz. Mezapotamya kral odasına girilirken kapıdaki ayrıntılar dikkat çekiyor. 

 

Metaverse, o gün bugündür Avatar‘dan Ready Player One‘a, Otherland‘den Altered Carbon ve hatta Matrix‘e kadar birçok filme, kitaba, diziye konu olmuştur.

Örneğin 2018 yılında çıkan bilimkurgu filmi “Ready Player One“,  metaverse konusunu ele almaktadır. 2011 tarihli Ernest Cline romanından esinlenen bu filmin yetim olan genç kahramanı, büyüleyici bir sanal evrene dahil olarak kasvetli gerçek dünyadaki varlığından kaçmaktadır. Filmin kahramanı, bir cihazı kafasına takarak “Vaha” olarak adlandırılan, insanların birbirleriyle ve çevreleriyle üç boyutlu olarak fiziksel etkileşimde bulunabildiği bir sanal evrene giriş yapmaktadır.

Metaverse ile insanlara internet üzerinden erişebilecekleri kurgusal bir evren vadediliyor diyebiliriz.  Metaverse, kişinin sadece bakmak yerine içine de girebildiği somutlaştırılmış bir internet gibi hayal edilebilir.

Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic gibi şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırım planıyla gündeme gelen metaverse konsepti, internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görülüyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi şu an için çoğunlukla oyunlarda kullanılıyor. Ancak Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin kullanımını önemli derecede genişletecek.

Yani bu dijital evrende, muhtemelen üç boyutlu bir avatar yaratılarak; çalışmak, gezmek, oyun oynamak, konsere gitmek, alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi yerine getirmenin mümkün olması bekleniyor. 

İnsanlar bu sanal evrende, gerçekte yapabileceği birçok eylemi gerçekleştirebilir; çalışmalar yapabilir, eğitim alabilir, iş sahibi olabilir, alışveriş yapabilir, spor yapabilir, oyunlar oynayabilir, bir şeyler izleyebilir veya okuyabilir, çeşitli etkinliklere katılarak sosyalleşebilir kısacası kendi  dünyalarını oluşturabilir.

Başka kurgusal evrenlere katılabilir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar, çeşitli sanal dünyaları barındıran bu sanal evrende bir araya gelerek birlikte eğlenebilir veya projelerde çalışabilir.

İnternetten farklı olarak metaverse, sanal bir evren içinde kişilerin, birbirleriyle üç boyutlu bir fiziksel etkileşimde bulunmasına imkan verir. 


Yani metaverse; herhangi bir yer ve zamanda yeni bağlantı, cihaz ve teknolojilerle üç boyutlu deneyimlenebilecek mekânsal bir internettir.

Aynı zamanda metaverse, ekran ve klavye gibi aygıtlara gerek kalmaksızın, bir oyunu üç boyutlu olarak deneyimlemek şeklinde de ifade edilebilir. Örnek olarak Minecraft, Roblox, PUBG ve Fortnite gibi üç boyutlu video oyunlarının içine girdiğinizi ve o sanal dünyayı sanki gerçekmiş gibi fiziki olarak deneyimleyebildiğinizi hayal edin. 

Metaverse Coin Nedir?

Metaverse Coin, sanal gerçeklikte NFT ve sanal eşyalara tüm kripto para birimlerinin entegre olacağı ve sanal dünyada satın alım yapılabileceği bir imkan sunacak projelerdir.

Metaverse, blockhain teknolojisi sayesinde sahip olunan herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme imkânını sağlayabilecek.

Yani, kripto para birimleri sanal bir ekonominin başarılı bir şekilde oluşmasına ve işlemesine olanak sağlayabilir.

Metaverse coinleri, tıpkı Bitcoin ve diğer alt coinlerde olduğu gibi kripto para borsaları üzerinden satın alınabiliyor. Binance başta olmak üzere birçok global borsadan metaverse coin alabilirsiniz.

Bazı popüler ve gelecek metaverse projeleri ise şöyle:

ENJ, WEMIX, DVI, ATLAS
Axie Infinity (AXS)
Decentraland (MANA)
Starlink (Starl)
The Sandbox (SAND)
Aavegotchi (GHST)
Ufo Gaming (UFO)
Floki Inu (FLOKI)
Efinity Token (EFI)
Terra Virtua Kolect (TVK)
Epik Prime (EPIK)
Highstreet (HIGH)

New Bilişim Teknolojileri olarak Yapay Zeka , Dijital Dönüşümler,  Büyük Veri Teknolojileri, Robotik Yazılım Çözümleri, Nesnelerin İnterneti Uygulamaları ,Özel Yazılımlar, Yenilikçi ve En Son Teknolojiler üzerine çalışmaktayız.

Kurumunuz ile sizler de bu Akıllı Dünyada yer almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. New Bilişim Teknolojileri’ne   0 212 854 00 54 numaralı telefondan veya internet sitesinden  7/24 ulaşabilirsiniz.

New Bilişim Teknolojileri olarak bizler de Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve Maske takıp sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Lütfen sizlerde kendinizin ve Dünyamızın  sağlığı için üzerinize düşeni yapın.

 

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?