Yapay Zeka (AI) ile güçlendirilmiş Nesnelerin İnterneti (IoT)

Yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnternet’i (IoT), son zamanlarda her ikisi de büyük bir büyüme gösteren sektörler. İş uygulamalarının ve tüketim ürünlerinin geleceği olan AI hemen her yerde görülüyor. Son zamanlar ise IoT ile işbirliği içerisinde…

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), “internete bağlı cihazların/nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, yaygın bir ağ ve bu ağdaki cihazların belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır.

Yapay Zeka (AI) ile güçlendirilmiş Nesnelerin İnterneti (IoT) ne demektir?

AI destekli IoT, akıllı ev cihazları, ev aletleri veya büyük ölçekli sanayi kullanımları (tarım, satış ve bina işlemleri) gibi araçları bir kaç isim olarak tanımlamaktadır.

AI destekli IoT’nin etkisi

Ortalama bir kişi çoğunlukla haberi olmadan, günde birkaç kez IoT kullanır.

Örneğin:
Sabahları uyanıp konuşmacıyı selamlayabiliyorsunuz. Akıllı telefonunuzu termostatınızdaki sıcaklığı ayarlamak için kullanabiliyorsunuz. Evden çıkmadan önce güvenlik sisteminizin  çalışıp çalışmadığından emin olabiliyorsunuz. İşteyken, evcil hayvanlarınızı kamera donanımlı porsiyon kontrol besleyicisiyle kontrol edebiliyorsunuz. Ve daha fazlası…

Temel olarak herkes bir buzdolabına sahiptir, akıllı telefon kullanır ve düzenli olarak kullandıkları en az bir internete bağlı cihaza sahiptir. Cihazlarının neden ve nasıl çalıştığıyla ilgili çok fazla şey açmak zorunda kalmadan, elektronik cihazımın genel konsepti işe yarıyor, çünkü internete bağlı olması ortalama bir tüketiciye anlam ifade ediyor.

Şirketler gittikçe artan bir şekilde akıllı ve internete bağlı cihazları iş süreçlerinde kullanmaya başlamış hatta bu artık bir ihtiyaç durumuna gelmiştir.

Amazon, Google, IBM, Microsoft ve Facebook da dahil olmak üzere kurumsal rakiplerin, AI’nın bu konudaki en iyi uygulamalarını geliştirmek ve gelişimini teşvik etmek için ortaklık kurdukları bilinen önemli bir konudur.

Zekice işler ve hamleler oluşturmak için hızla gelişen bu iki  teknolojiyi birleştirmek işletmeler için kaçınılmaz olarak  gereklidir. Bu bağlı akıllı aygıtların kullanışlı ve yönetilebilir bir ekosistem yaratmalarının sağlanması, potansiyel olarak veri siloları veya uygulama sorunları yaratan herhangi bir bağlantı boşluğu olmamasıyla beraber, kısa vadede de işletmeler için odak noktası olacaktır.

Ek olarak, makine öğrenme yetenekleri, bu ekosistemler tarafından yaratılacak muazzam veri fazlalığını analiz etmek için hayati ve sistemlerin tahmin edebilir olmasında ziyade uyarlanabilir hale gelmesini sağlayan katalizör olacaktır.

IoT’un büyümesi AI’ye göre çok daha somut. Analist firma Gartner, 2020 yılına kadar yaklaşık 21 milyar bağlı cihaz bulunacağını öngörüyor.

AI destekli IoT teknolojisinin gerçek kullanım alanları 

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, gerçek hayattaki insanların ve şirketlerin IoT teknolojisini gerçekte nasıl kullandıklarını görmek güzel.

Aşağıdaki üç örnek, büyük ölçekli, tüketiciye dönük bir sektörde kullanılan belirli bir IoT örneği olan tarım endüstrisinde IoT kullanımını vurgulamaktadır; insan hareketini insan dışı nesne hareketinden ayırarak tanıyan bir güvenlik yönetimi görüntü tanıma aracı; ve ortalama tüketicinin iş yaşam tarzına yüksek oranda uygulanabilir standart bir ofis alanı.

Üretimin tazeliğini değerlendirmek için IoT durum sensörleri

Agtech (tarım teknolojisi) endüstrisi, bir kez elle yapılan işlemleri otomatikleştirmek için yapay zeka uygulamalarını sürekli olarak benimsemiştir. Bunu bilerek, AI tarafından desteklenen IoT araçlarını uygulamak, küçük ve büyük ölçekli tarım şirketlerinin ürünlerinin çıktısını ve kalitesini daha iyi gözetmelerini sağlar.

Nesne hareketi üzerinden insan hareketini tanımlayabilen video güvenliği

Ev ve iş güvenliği AI destekli IoT araçlarının büyük bir bileşenidir. İnsanlar kendilerini güvende hissetmek ve güvenliklerini gerçek zamanlı olarak izleyebilmek isterler. İnternete bağlı olan IoT güvenlik kameraları, sistemleri ve araçları, insanların güvenliği uzaktan izlemelerine ve izlemelerine olanak sağlar.

Akıllı telefona bağlı bir uygulama ile insanlar, eve girmeden veya ofise geri dönmek zorunda kalmadan gerekli durumlarda saatlerce sürecek olan işlemlerini halledebilir ve durumu gözlemleyebilirler.

Ofis verimliliğini artırmak için oda izleme araçları

Aynı şekilde, düzenli tüketiciler akıllı cihazları günlük rutinlerinin bir parçası olarak kullanmaya alışmışlardır, ofis alanları çoğu insan için ikinci bir ev görevi görür. Bu nedenle, mantıklı bir şekilde, bir ofisin  toplantıları, görev yönetimi, oda sıcaklığı düzenlemesi ve web sitesi izleme gibi şeylerin verimliliğini artırmak için IoT teknolojisini kullanması mantıklı gelmektedir.

Evet, tüm bu işlemler bir birey tarafından da yapılabilmektedir  ama verimliliği artırmak, süreçleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için akıllı araçlar kullanmak, hızlı hareket eden herhangi bir sektörde (örneğin bir web ve mobil uygulama geliştirme şirketi) önemli bir anahtar vazifesi görür.

Peki 4. Sanayi Devrimi’nin eşiğinde, Nesnelerin İnterneti nerede yer alıyor?

Hızla gelişen bu teknolojinin önünde standardizasyon eksikliği gibi engeller olsa da, sunduğu pek çok avantaj ile geleceği şekillendiriyor. Yapay zeka ile birlikte uygulanarak hayatımızda ciddi etkilere sahip olma potansiyelini taşıyor.

Her hizmet sağlayıcısı Nesnelerin İnterneti çözümleri, makineleri ve robotları için kendi tasarımını izliyor. Bu tasarımların birbiriyle neredeyse hiç uyumlu olmadıkları söylenebilir.

Ancak bu, üreticilerin suçu değil. Sorun, standardizasyon eksikliği. Asıl mesle, gözümüzü yeni ve dinamik bir pazar oluşturmaya dikmişken bunu nasıl geliştirebileceğimiz. Bu sırada kendi standartlarını derlemekte olan çeşitli roller (çoğunlukla üreticiler) bu bağlamda birçok girişimde bulunmakta. Fakat hiçbiri kayda değer bir atılım gerçekleştirememektedir.

Küresel standardizasyon kuruluşları ve diğer ülkeler ile iş birliği süreçte kritik rol oynuyor.

Genelde ertelenen bu gelişme, pazar araştırmacılarının ellerinden gelenin en iyisini yaparak tahminler yürütmesini ve son derece iyimser olan bu tahminlerini herkese duyurmasını engellemiyor.

Örneğin, iş zekası için önümüzdeki beş yıl için 6 trilyon ABD doları değerinde bir pazar hacminden bahsedilmekte, diğer analistler de oldukça benzer öngörülerde bulunmaktadır.

Hızlı bir gelişime tanık olduğumuz bir gerçek. Nesnelerin İnterneti çok sayıda avantaj sunuyor: basitleştirilmiş süreçler, pazarda daha kısa yanıt süreleri, kestirimsel bakım, makineler/donanım için iyileştirilmiş olanaklar, ürünlerin izlenebilirliği, yeni ve yenilikçi pazarlar, daha memnun müşteriler ve BT, ürüne yönelik AR-GE çalışmaları ve şirketler açısından genel olarak daha düşük maliyetler.

Ancak bu avantajların da bir bedeli var: ortaya çıkan çok büyük miktarlarda veri. Bu miktardaki verileri yönetmek ve bunlardan yüksek kalitede (kurumsal) öngörüler elde etmek için makine öğrenimine ve yapay zekaya dayalı yeni analiz prosedürleri gerekli.

Her iki teknolojinin de uygulaması Nesnelerin İnterneti’nde her geçen gün artmakta ve eminiz ki yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti yakında ayrılmaz bir bütün olacak.

Kendi kendine giden araçlar bunun harika bir örneği. Bu teknoloji, yalnızca geleneksel araçların yerini almakla ve inovasyonun en saf formunu temsil etmekle kalmayacak, aynı zamanda kişisel araçlarında geçirdikleri süreyi artık zaman kaybı olarak görmeyecek milyonlarca iş insanının da yaşamlarını değiştirecek.

Bu gelişmeler  Firmaların rakiplerine karşı fark yaratabilmesi için bir fırsat olarak görülebilir

Firmalar oluşan  veriler ile rekabet ortamında kendilerini avantajlı bir konuma taşıyabilecekler. Büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları ile kullanıcılarını daha iyi analiz eden şirketler, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda daha tutarlı ürünler, servisler ve kampanyalar oluşturabilir. Müşterilerinin kullanım alışkanlıklarını anlık veriler üzerinden öğrenebilen ve doğru bir şekilde anlamlandırabilir. Kullanıcı alışkanlıklarını, ilgi alanlarını ve beğenilerine göre kullanıcıların sevecekleri türden içerikleri, henüz talep edilmeden onlara sunma imkânı kazandırabilir.

Yakın gelecekte dayanıklı tüketim malları üreten firmalar, evlerimizde kullandığımız pek çok ekipmanı daha akıllı versiyonu ile internete bağlanır şekilde üretmeye başlayacaklartır.

Örnek olarak; evlerimizde kullandığımız buzdolapları, içerisindeki sensörler yardımı ile kullanıcıların ihtiyaçlarını, kullanım alışkanlıklarını takip ederek öğrenecek ve içerisindeki yiyeceklerin miktarı kullanım alışkanlıklarına göre beklenen seviyenin altına düştüğünde otomatik olarak sipariş oluşturabilecektir.

Firmanızı rakiplerinize karşı daha avantajlı bir duruma getirmek ve en yeni teknoloji yazılımlarından faydalanmak isterseniz;

New Bilişim Teknolojileri olarak bizlere ulaşabileceğiniz telefon numaramız: 0 212 854 00 54

1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by