Yerli ve Milli Yazılımlar

Milli yazılımlar Türkiye’nin geleceğine yön verecektir.

Yazılımlar, günümüzde ülkelerin dünyadaki mevcut konumlarını ve refah seviyelerini değiştirebilecek güce sahip. Pandemi, teknolojinin gelişme hızını daha da hızlandırdı. Savaşlar artık fiziksel değil biyolojik ve teknolojik. Güç teknolojiye sahip olabilenin elinde.

Ülkelerin bu çağda ayakta kalabilmeleri ve güçlü olabilmeleri o ülkelerin bilgi teknolojileri ve bunları kullanmaktaki yetkinliklerine bağlı. Türkiye bu alanda kendini geliştirmeye devam ediyor.

TÜBİSAD verilerine göre, bilgi ve iletişim teknolojileri (BT) sektörü, 2019’da TL bazında bir önceki yıla oranla 14’lük büyüme kaydederek 152,7 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün ihracatı 6,5 milyar TL olarak gerçekleşirken, yazılım 23,4 milyar TL’lik hacmiyle bilgi teknolojilerindeki en büyük pay sahibi oldu. Bu büyüme ivmesinin pandemiyle birlikte hız kazanan dijital dönüşümün etkisiyle 2020 yılında daha da arttığı tahmin edilirken, yazılımda yerlileşmenin 2021’de ülkemizin uluslararası arenadaki gücünü artırması bakımından belirleyici olacağı öngörülüyor.


Milli yazılımlarımız Türkiye’nin geleceğine yön verecektir. Ülkemizde birçok firma yerlidir fakat kullanılan yazılımlar yabancı sermayelidir ki bu da o firmayı yüzde yüz yerli bir  firma yapmamaktadır.

Devletimizin tüm resmi kurumları, ülkemiz içindeki küçük büyük tüm şirketlerimiz yerli yazılım kullanma konusunda hassasiyet göstermelidir. Bu hassasiyet ülkemizin içinde bulunduğu durum ve konum itibariyle daha da önem arz etmektedir. Devlet kurumlarımızın ve şirketlerimizin mahrem bilgileri ülkemizin sınırları içinde kalmalı, dışarıya bağımlı olmaktan en kısa sürede kurtulmamız gerekmektedir.

Pandemi, Türkiye’nin kalkınmasındaki birçok önemli sektöre büyük darbeler vururken yazılım sektörünü daha da ön plana çıkarmıştır.

Ayrıca ülkeler, kendi ülkelerinde üretilen yazılımlardan ve iletişim teknolojilerinden faydalanarak diğer ülkelerin hassas bilgilerine erişebilmektedir. Bu nedenle de yüksek teknolojiye büyük yatırımlar yapılmaktadır. Bu sayede bilgiyi elde edip, geleceği şekillendirebilecekleri varsayılmaktadır.

Bu konu da, Türkiye gibi çoğunlukla teknoloji ithal eden ülkeler açısından büyük bir tehdittir. Bu noktada yerli teknoloji ulusal güvenlik açısından da kritik öneme sahiptir.

Bunun farkında olan devletin yerli yazılımı arttırmak için verdiği birçok teşvik bulunmaktadır. Özellikle Tübitak ve KOSGEB’in yazılımcılar için AR-GE, girişimcilik, stratejik ürün desteği gibi teşvikleri olmaktadır.

Biz de New Bilişim Teknolojileri olarak devlet teşviklerinden faydalanıyoruz. Yapay Zeka alanında Tübitak desteği alan projemiz bulunmaktadır.


Yerli Yazılımın Önemi ve Sağladığı Ekonomik Değer

Ülkelerin kalkınmasında ekonomik güç çok önemlidir. Ekonomik güç içinse teknolojinin ve yazılımın yeri ve önemi büyüktür. Yerli yazılım ile değeri çok yüksek olan ürünler üretebilir ve ülkenin kalkınmasında ciddi artı yaşanabilir.

Yazılım teknolojilerini kullanarak gelişmiş ve yenilikçi çözümler üreten şirketler, inanılmaz değerler üretmektedir. Sadece yazılım uygulamalarıyla çözümler üreten 20-30 kişilik şirketler, dünyanın en büyük şirketlerine kafa tutabilmektedir.

Yazılım sektöründen ne kadar pay alınabilirse, ülkenin kalkınması da o kadar çabuk olmaktadır. Yerli yazılım üretimi ülkenin dışarıya ihraç ettiği ürün değeri bakımından, ekonomik kazanç açısından ve ürettiği çözüm ile milyonlarca kişinin ihtiyacını karşılaması açısından çok önemlidir.

Yerli Yazılımın En Çok Kullanıldığı Sektörler

Yerli yazılım aklınıza gelebilecek her sektörde kullanılmaktadır.

Yerli yazılımlarla, gerçekten bir soruna çözüm oluşturmuş, ülkemiz insanlarının ürettiği yazılım çözümleri yapılmalı, yabancı yazılımların kötü birer kopyası oluşturulmamalıdır.

Üretilen yazılım çözümlerinin ülkemizin ihtiyaçlarını giderdiği kadar ihraç edilerek ülkemize para kazandırması da oldukça önemlidir. Yerli yazılımın inovatif çözümler kategorisine girmesi de gerekmektedir.

Ülkemizin yazılım ihracatı 1 milyar dolar seviyesindedir. Güney Kore ise yazılımda 20 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Ülke olarak istenilen seviyede olmadığımız bir gerçektir, fakat her geçen gün bu oran bizler gibi yerli yazılım çözümleri üreten yerli sermayeli şirketler sayesinde artmaktadır.

Yapay Zeka Çözümleri, ERP ve MRP Entegrasyonları, Block Zincir Uygulamaları, Nesnelerin İnterneti Uygulamaları, Büyük Veri Çözümleri, Robotik Yazılım Çözümleri, Mobil Oyunlar, Akıllı Ev Uygulamaları, Akıllı Şehirler, Finans Yönetimi ve son kullanıcının işine yarayan daha birçok çözümleri bizler gibi Türk girişimciler hayata geçirebilmektedir.


Yerli Yazılım Kullanmanın Faydaları

 Kur riski

Yerli yazılım kullanımının en önemli avantajlarından biri, döviz kurlarında yaşanan hareketliliklerden etkilenmemesi. Ödenen ücret, yerli para cinsinden olduğu için  güvence altındadır.

Yerel Mevzuata uygunluk

İş yazılımlarının  yerel mevzuatlara uygunluğu büyük önem taşır. Türkiye’deki kanunlara, mevzuatlara ve iş yapış şekline uygun biçimde üretilen yerli yazılımlar, bu konuda çok rahat olmanızı sağlar.

İş süreçlerinin ve örgütsel yapının bir sistematiğe oturması, yeni teknolojilere ayak uydurulması, e-dönüşüm gibi çoğu firmayı etkileyen yeni gelişmeler, şirketlerin kurumsal dönüşüme ihtiyacı olduğunu ve olacağını gösterir. Dönüşüm sürecinde  birçok alanda olduğu gibi en önemlisini teknoloji üstlenir.

Güvenlik

İşletmeler için günümüzün en kritik konularından biri olan güvenlik noktasında da yerli yazılımlar, yabancı rakiplerine göre son derece avantajlı durumdadır. Şirketinizin en değerli verilerinin sizde kaldığından ve ülke dışına çıkmadığından emin olmak, bu bakımdan oldukça değerlidir.

Milli Sermayeye Katkı

Yazılım yatırımı için harcanmakta her kuruş ülkemizde kalır ve milli sermayemize bir katkı olarak dönüşmektedir. Yerli yazılım sektörünün gelişimi için, firmların yerli yazılımı tercih etmeleri önemlidir.

Küresel Politikalardan Etkilenmeme

Yabancı yazılım markalarının bağlı olduğu ülkelerin politikalarına göre müşterilerini sınırladığı bilinen bir gerçektir. Altyapınızı teslim ettiğiniz yazılımların sahipleri, sizin yerinize karar verebilmektedir. Bu noktada yerli yazılım çözümlerini tercih etmeniz, uzun dönemde küresel politikalara karşı sizi korumaktadır.

Bizler de, Yerli ve Milli Yazılım geliştiren bir firma olarak, ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zor günlerde milli birlik ve beraberliğimiz için, ülkemizin kalkınması için işimizi daha özverili, daha geniş kapsamlı yapmak için büyük bir ciddiyetle çalışıyoruz.

New Bilişim Teknolojileri olarak Yapay Zeka , Dijital Dönüşümler,  Büyük Veri Teknolojileri, Robotik Yazılım Çözümleri, Nesnelerin İnterneti Uygulamaları ,Özel Yazılımlar, Yenilikçi ve En Son Teknolojiler üzerine çalışmaktayız.

Kurumunuz ile sizler de bu Akıllı Dünyada yer almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. New Bilişim Teknolojileri’ne   0 212 854 00 54 numaralı telefondan veya internet sitesinden  7/24 ulaşabilirsiniz.

New Bilişim Teknolojileri olarak bizler de Coronavirus için sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve Maske takıp sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Lütfen sizlerde kendinizin ve Dünyamızın  sağlığı için üzerinize düşeni yapın.

 

Open chat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?